Китай проучва планове за изграждане на атомна електроцентрала на Луната до 2035 г., която да захранва Международната лунна изследователска станция (ILRS), предава журналът De Re Militari,

Международната лунна изследователска станция (ILRS) е съвместен проект за лунна база, ръководен от Китайската национална космическа администрация (CNSA) и руската Роскосмос, формализиран чрез меморандум, подписан през март 2021 г.

Плановете за тази всеобхватна база за научни експерименти предвиждат тях да позволи дългосрочна автономна работа на лунната повърхност и в орбитата около земния спътник, като подпомага мултидисциплинарни изследователски дейности, включително изследване на Луната, наблюдение на Луната и техническа проверка.

Разработването на ILRS следва триетапна пътна карта: разузнаване (2021-2025 г.), изграждане (2026-2035 г.) и използване (от 2036 г.). Фазата на изграждане включва два етапа, като първият етап (2026-2030 г.) се фокусира върху технологичната проверка, а вторият етап (2031-2035 г.) създава основните съоръжения чрез пет ключови мисии (ILRS-1 до ILRS-5).

Китай има за цел до 2035 г. да завърши основния модел в близост до южния полюс на Луната, последван от разширена мрежа до 2050 г., която ще свързва южния полюс, екватора и далечната страна на Луната. Макар че първоначално проектът е китайско-руско партньорство, той е отворен за международно участие, като до септември 2024 г. в него са се включили 13 държави.

Мисията Chang"e-8 представлява важна стъпка в пътната карта на Китай за изследване на Луната, по-специално във фаза IV, която се фокусира върху разработването на лунна роботизирана изследователска станция. Първоначално планираното изстрелване е през 2028 г., но последните съобщения на Китайската национална космическа администрация (CNSA) показват, че мисията може да се забави до около 2029 г.

Космическият апарат ще се насочи към платото Лайбниц-Бета в близост до южния лунен полюс, като ще работи в тандем с по-ранната мисия Chang'e-7 за създаване на основите на Международната лунна изследователска станция.

Китай откри как да произвежда вода от почва от Луната

Китай откри как да произвежда вода от почва от Луната

Чрез новия метод един тон лунна почва ще може да произведе около 51-76 кг вода

Chang'e-8 ще носи научен товар от 11 държави и региони и една международна организация, включително многофункционален робот от Хонконг, изследователски роувъри от Пакистан, Турция и Международното дружество за теренно-транспортни системи, както и различни научни инструменти от Италия, Русия, Тайланд, Южна Африка, Перу, Бахрейн, Египет и Иран.

Основните цели на мисията включват тестване на технологии за използване на ресурсите на място (потенциално включващи експерименти за 3D принтиране с използване на лунни материали), провеждане на цялостно научно изследване и проверка на технологии, необходими за бъдещото изграждане на лунна научна база.

Китай стана първата страна, донесла проби от обратната страна на Луната

Китай стана първата страна, донесла проби от обратната страна на Луната

Сондата Chang'e-6 се завърна на Земята