Китай е готов активно да насърчава сътрудничеството с Русия по цялата верига за производство на енергия. Това заяви в четвъртък китайският външен министър Ван И по време на среща с руския си колега Сергей Лавров, съобщава ТАСС.
"Китайската страна е готова да засили още повече взаимосвързаността с руската страна, активно да насърчава сътрудничеството в енергийния сектор по цялата производствена верига в горния, средния и надолу по веригата (проучване, производство, движение и рафиниране на нефт".
По-рано руският посланик в Китай Андрей Денисов каза, че сътрудничеството между Русия и Китай в енергийния сектор е дълбоко и многостранно, включително в областта на новите енергийни източници, възобновяемите енергийни източници, а сътрудничеството се развива в областта на преработката на енергийни суровини. Според него това дава основание да се каже, че между Русия и Китай е създаден своеобразен енергиен съюз - широка програма за многостранно сътрудничество в областта на енергетиката.
Според Ван И Китай и Русия са за нормализиране на движението на стоки и хора между двете страни.
"Двете страни трябва да засилят консенсуса относно борбата с пандемията, да засилят взаимното доверие, да засилят мерките за връзки, да предотвратят разпространението на епидемията през границата и да осигурят нормалното движение на хора и търговския обмен и да насърчават устойчивите и дългосрочни развитие на двустранното бизнес сътрудничество", каза той.
През 2020 г. поради пандемията и наложените ограничения търговията между Русия и Китай намаля с 2,9% до $107,76 млрд.
Според Главната митническа администрация на Китай през 2021 г. обемът на търговията между Русия и Китай възлиза на 146,88 милиарда долара, което е с 35,8% повече на годишна база.
Пекин разбира и подкрепя позицията на Москва в преговорите с Вашингтон и НАТО по въпросите на сигурността, каза китайският външен министър,
"Руската страна разказа за последните развития в отношенията със САЩ и НАТО, като подчертава принципната позиция, че сигурността е неделима. Китай изразява своето разбиране и подкрепа за това", каза той.
Според Ван И съвместният отговор на Пекин и Москва на общите предизвикателства и рискове става още по-ефективен.
"Увереността на двете страни в защитата на общите интереси става още по-силна, резултатите от насърчаването на взаимноизгодното сътрудничество са още по-богати, а мерките за противодействие на рисковете и предизвикателствата са още по-ефективни", каза още министърът.
Както посочи Ван И, в момента сътрудничеството между Китай и Русия открива нови възможности за развитие.
Той отбеляза също, че Китай е готов да си сътрудничи с Русия за по-нататъшно задълбочаване на приятелството и всеобхватното стратегическо партньорство и сътрудничество между двете страни, осигуряване на международна справедливост и безпристрастност в полза на народите на двете страни и на целия свят.
Ван И и Сергей Лавров също координираха позиции по Украйна, Афганистан, Северна Корея и други международни и регионални въпроси от взаимен интерес.
"Страните свериха своите часовници и съгласувани позиции по сътрудничеството в рамките на БРИКС, по ситуацията в Украйна, Афганистан, Корейския полуостров, както и по други международни и регионални въпроси от взаимен интерес".
Освен това Китай и Русия са за координиране на действията на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ) и съвместна подкрепа за нормализиране на ситуацията в Афганистан.
"И двете страни се съгласиха с развитието на съгласуваност и координация между ШОС и ОДКБ и подкрепиха съвместното насърчаване на мира и стабилността в Афганистан", се казва в публикацията.
В документа се казва още, че Пекин и Москва са се договорили да задълбочат сътрудничеството в рамките на ШОС, БРИКС, ООН и във формат Русия-Индия-Китай.
Страните са ангажирани със съвместната подкрепа на регионалната и международната сигурност.
friend
на 03.02.2022 в 20:31:02 #2Освен това В документа се казва още, че Пекин и Москва са се договорили да задълбочат сътрудничеството в рамките на ШОС, БРИКС, ООН и във формат Русия-Индия-Китай. ---------------------------- ШОС включва няколко държави, които реално са само РФ, Китай, и централноазиатските републики, които искат неистово да се откачат от Русия. Китай пък чрез ШОС иска да ги включи в своята сфера на влияние. За сега напълно успешно. Свидетелство е, че просто наредиха на Путин да се изтегли от Казахстан... и той коленичи и се оттегли. БРИКС просто го няма, а ООН... той е на всички, но след изцепките в Украйна РФ вече няма думата. Формат РФ-Индия- Китай е "орел-рак и щука" Такъв формат не може да работи.
friend
на 03.02.2022 в 20:21:01 #1"Китайската страна е готова да засили още повече взаимосвързаността с руската страна, активно да насърчава сътрудничеството в енергийния сектор по цялата производствена верига в горния, средния и надолу по веригата (проучване, производство, движение и рафиниране на нефт". -------------------- Накратко: Китай възприема Русия така, както всички развити страни - бензиностанция.