Китайските социални групи, предприятия и публични субекти ще имат повишена отговорност за борба с чуждия шпионаж съгласно новите разпоредби, издадени от държавното министерство на държавната сигурност, съобщава "Гардиън".
Регламентите идват на фона на задълбочаването на враждебните действия между Китай и западни правителства, включително относно задържането на чужденци, обвинени в престъпления за националната сигурност.
Според държавните медии държавна сигурност ще работи с други правителствени ведомства, за да "коригира" списъка с групи, податливи на чуждестранен шпионаж и да разработи мерки за защита, включително китайската комунистическа партия и държавните органи, социалните групи, предприятията и публичните институции.
След като организациите бъдат определени като отговорни за шпионаж, държавната сигурност ще осигури "насоки, надзор и инспекция" на техните усилия, включително проверка на персонала и стриктно обучение, мониторинг и информиране за пътувания на служители в чужбина. Идентифицираните организации трябва да докладват на властите за подозрения и инциденти.
Това се случва и на фона на нарастващите публични кампании за следене на чуждестранни шпиони, за които държавните медии предупреждават, че могат да бъдат "интимен любовник" или "онлайн приятел със същите интереси".
Новият регламент "поставя акцент върху компаниите и институциите, които предприемат предпазни мерки срещу чуждестранния шпионаж", каза Ли Вей, експерт по национална сигурност и борба с тероризма в Китайския институт за съвременни международни отношения, пред държавната медия Global Times.
Ли коментира, че ключовите области ще включват компании или институции, работещи в областта на националната отбрана, дипломацията, икономиката, финансите и технологиите.
"Случаите на китайци, работещи в различни индустрии, които са ухажвани с пари или са сплашени да участват в шпионски дейности и са станали пионки на чуждестранни разузнавателни агенции, са многобройни."
"Синхуа" цитира неназован служител по сигурността, който заяви, че новите национални разпоредби са в отговор на "засиленото проникване в Китай" от задгранични шпионски агенции и "враждебни сили".
През последните години китайските власти арестуваха редица чужденци по обвинения за национална сигурност или шпионаж, което предизвика осъждане от техните и западните правителства и обвинения, че задържанията са пример за "дипломация на заложници".
Двама канадски граждани, Майкъл Ковриг и Майкъл Спавор, са задържани от 2018 г. и са съдени миналия месец. Смята се, че делата им са отмъщение за ареста в Канада на изпълнителния директор на Huawei Мън Ванжоу по силата на американска заповед за екстрадиция.
В момента са задържани и австралийските граждани Ян Хенгджун и Ченг Лей. Ян, писател и блогър, е обвинен в застрашаване на националната сигурност чрез присъединяване или приемане на мисия от неидентифицирана шпионска организация, но твърди, че е невинен по време на повече от 300 разпита.
Лей, водещ на новини за държавната телевизия CGTN, е задържан в продължение на осем месеца, "по подозрение в незаконно предоставяне на държавна тайна на чужди сили". Австралия "не е била запозната с доказателства" в подкрепа на обвинението, заяви министърът на външните работи Марис Пейн през февруари.
Striker
на 28.04.2021 в 17:06:57 #1Засилил се е крадеца да вика: “Дръжте крадеца!”, хахах! Фейкленд се тревожи от шпионаж!