Швейцарците започват да разбират, че техният по-особен световен политически модел вече е стигнал границите на своето изчерпване.
Този извод прави германският ФАЦ по повод забраната за строеж на минарета в Швейцария, информира Дойче веле.
Дълго време Швейцария съумяваше да се държи настрана от останалия свят, вероятно защото успяваше да не участва директно в световната политика или защото действаше задкулисно, предлагайки своите добри услуги в една или друга кризисна ситуация.
Същевременно в икономически аспект страната беше много тясно обвързана с останалия финансов свят. С една дума - въздържанието и дискретността бяха общият знаменател, на който се подчиняваше страната.
От няколко години обаче това вече е история. В конфликта с еврейските авоари от годините на нацизма, съхранявани в Швейцария, за първи път беше открехнато булото на дискретността и беше нанесен удар върху реномето на страната.
Последваха: фалитът на авиокомпанията Суисеър, която се беше превърнала в национален символ за качеството на швейцарските продукти и услуги; шокът от спасяването (с държавни пари) на най-голямата в света банка за управление на капитали - UBS; капитулацията на швейцарските банки пред настояването на САЩ за предоставяне на данни за сметките на американски вложители; поставянето на Швейцария в списъка на ЕС и ОССЕ със страните, известни като "данъчни оазиси", т.е. като косвено подпомагащи укриването на данъци, а накрая дойде и референдумът за минаретата, с който страната успя да се опозори пред света.
Постепенно швейцарците започват да разбират, че техният по-особен модел вече е опрял до собствените си граници. Резултатът от референдума е реакция на кризисната ситуация, в която се намира Швейцария. Тази реакция се изразява в отричане от света, упование само на себе си, затягане на редиците и опит да се държи настрана всичко чуждо, непонятно или потенциално опасно тяло.
Минарето, изрисувано върху плакати ту като шиш, ту като ракета или дори фалус, заедно със забулена жена, трябваше да внуши на избирателите всичко онова, от което швейцарците (но и много други европейци) се страхуват - религиозни конфликти, архаични практики от един остарял кодекс като Шариата, паралелни общества и възход на една религия, която проповядва един непонятен и много чужд на швейцарците стил на живот.
бай Иван
на 05.12.2009 в 22:06:42 #7"Всичко онова, от което швейцарците (но и много други европейци) се страхуват - религиозни конфликти, архаични практики от един остарял кодекс като Шариата, паралелни общества и възход на една религия, която проповядва един непонятен и много чужд на швейцарците стил на живот". А какво, да не се ли страхуват? Кое не е вярно от изброеното?
ГП
на 05.12.2009 в 19:26:39 #6Щом и напълно толерантните швейцарци се усетиха за опасността идваща от изток/юго- изток/,значи ножа е опрял в кокала.
Руслан 21
на 05.12.2009 в 00:18:12 #5..............Резултатът от референдума е реакция на кризисната ситуация, в която се намира Швейцария............. Пълни глупости - на работа не бива да се пие алкохол. Резултатът от референдума показва единствено какво мислят ШВЕЙЦАРЦИТЕ по въпроса с "ракетите" /минаретата/. Не знам колко референдума са правили за други неща, но безспорно са доказали, че за тях това е начина да се решават важни въпроси и няма никаква критична ситуация.
sedese
на 04.12.2009 в 20:48:04 #4Podroben, напълно споделям твоето мнение.
Читател
на 04.12.2009 в 20:30:56 #3Според мен, това е некадърен превод плюс свободни съчинения от неразбиращ тематиката автор.
Podroben
на 04.12.2009 в 20:18:00 #2А това за фалоса си е чиста измислица. На тоя малоумник написал статията доста неща май му се привиждат. Да вземе да оправи някоя мома, че иначе и Луната ще му прилича на задник.
Podroben
на 04.12.2009 в 20:15:46 #1Кой написал тая статия? Швейцарците се били изложили с този референдум. Много правилно са го направили даже. Европейците до сега бяха прекалено толерантни към ориенталщината на мюсюлманите. Време е да бъдат спрени и или интегрирани в обществото или върнати обратно откъдето са дошли. Последните години ще за поука на всички европейски народи, че когато само всемаш гастарбайтери без да си правиш сметка, че трябва да ги интрерираш в обществото, можеш да очакваш сериозни последствия.