Али Ахмети, лидер на най-голямата албанска партия ДСИ, призова Северна Македония да приеме исканията на българския премиер Кирил Петков, като се започне с включването на българите в Преамбюла на Конституцията. Ахмети, чиято власт над коалицията му със СДСМ продължава да расте, направи това изявление след среща с Петков, съобщава албанската медия Exit news.

"Нищо лошо няма да се случи на страната, ако приемем българското малцинство като конституционна категория. Важно е да започнем преговорите за присъединяване към ЕС. Така градим сигурно бъдеще", каза Ахмети и добави, че могат да се добавят и други, като хърватите и черногорците.

Никола Груевски, бивш министър-председател от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, който се укрива от северномакедонското правосъдие в Унгария под закрилата на премиера Виктор Орбан, също реагира на посещението на българския премиер.

"Как така България иска Северна Македония да промени Конституцията си, за да изброи в нея македонските граждани с българско самосъзнание, но в същото време не трябва да се обсъжда въпросът за македонците в България", коментира Груевски във Фейсбук.

Той предупреждава, че коментарът на Петков излага етническите македонци в България на омраза и обвинения и ги прави особено уязвими.

Пендаровски: Петков няма право да иска включване на българите в Конституцията на РСМ

Пендаровски: Петков няма право да иска включване на българите в Конституцията на РСМ

Искането на България било намеса във вътрешните работи на Северна Македония

Припомняме, България и РС Македония създадоха Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. Той бе подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Още първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието. Една година по-късно обаче работата на комисията зацикли и въпреки всички предупреждения от страна на българските представители се стигна до наложено вето от българска страна върху Преговорната рамка за Република Северна Македония и Албания.

И преди създаването на комисията, а и след това българите и българската памет в Македония са подложени на вандалски набези. Българските военни гробища и паметници са системно унищожавани още през Югославския период. Независимо от огромния брой издадени български паспорти, българите в Македония нямат равни права с останалите граждани.

На 18 януари 2022 г. в първия ден от встъпването на новото правителство на Северна Македония в длъжност българският премиер Кирил Петков посети Скопие. Там той заяви, че добросъседството ще има вече практически измерени и реални резултати, а не само политически изказвания.

Назрял е моментът за дебат за Конституцията, според Румен Радев
Обновена

Назрял е моментът за дебат за Конституцията, според Румен Радев

Вижда позитивни сигнали след посещението на Кирил Петков в Скопие