Беларуският президент Александър Лукашенко обвини световните елити, че се възползват от пандемията с коронавирус, за да сложат "трилиони долари в джобовете", докато световната икономика гори, предаде "Спутник".

"Коронавирусът постави цялата планета в състояние на психоза. Наричам го психоза, защото някой явно се нуждае от това. И вероятно сами сте забелязали кой. Това е същото както винаги: след свинския грип, птичият грип, ТОРС , днес сме изправени пред друга пандемия, но в нова форма. И си спомняте кой се е възползвал от тези ситуации в миналото, който е сложил милиарди в джобовете си ", заяви Лукашенко. 

"Целият свят днес е спрял, световната икономика не просто е спряла, но и била разрушена. Но водещите компании, водещите милиардери и щатите са сложили трилиони долари в джобовете си ", добави президентът, като се позова на настоящата криза.

"Ето защо винаги съм задавал въпроса, връщайки се преди три месеца, както може би си спомняте: Кой има нужда от това? Това ли е създадено от човека събитие - тази пандемия за здравето? Засега нямам отговор на този въпрос и се надявам да не сте и вие ", отбеляза Лукашенко.

Белоруският президент също се спря на своите критици, припомняйки как медиите и интернет се шегуваха за неговите "съвети" за лечение на коронавирус с водка, сауна, трактори и работа на полето.

"Казах това на шега и се превърна в своеобразна" марка на Лукашенко ", казана" виж, той е луд, той не знае как да се отнася с хората", въпреки че зад тези коментари се криеха много сериозни идеи, "Лукашенко каза, като препоръча на хората да се занимават със спорт и да се занимават с упражнения на открито, за да изградят имунната си система и да се подготвят за всяка възможна" втора вълна "от инфекции.

Той подчерта, че никой не знае какво ще се случи утре.

Беларус се сблъска с гнева на медиите и медицинските експерти по целия свят, след като отказа да въведе задължителни мерки за блокиране, тъй като фабриките, фермите, училищата, магазините, ресторантите и други удобства в страната останаха отворени през последните няколко месеца, дори когато съседите й бяха затворени. Въпреки това, наскоро публикувани данни показват, че макар процентът на заразяване на глава от населението да е съпоставим с други европейски държави и САЩ, смъртността му е сред най-ниските в света, като е на 45-о място сред 49 държави с 10 000 или повече случаи, при които има достатъчно данни е на разположение.

Тази седмица Институтът за политически изследвания, базиран във Вашингтон заключи, че само в САЩ милиардерите са добавили 565 милиарда долара към богатството си от средата на март, като общото им богатство е нараснало с 19 процента от началото на пандемията. Цифрите бяха публикувани на фона на сведения, че близо 39 милиона американци са подали обезщетения за безработица на фона на кризата. Подобни тенденции се наблюдават в страни по света, от Европа до Азия.