Македонският парламент прие новото име на страната, предадоха македонски агенции. На заседание тази вечер депутатите гласуваха конституционните промени, нужни за влизането в сила на споразумението от Преспа. "За" гласуваха 81 депутати. Предлаганите промени са приети единодушно.

Източник: EPA/БГНЕС
Това проправя пътя към промяната на името на държавата на Северна Македония, както предвижда споразумението, сключено по-рано от правителствата на Македония и Гърция, за да се сложи край на десетилетния спор и Скопие да придвижи членството си в Европейския съюз.
Чл. 33 гласи, че името на държавата се променя на Република Северна Македония. Изреждат се етносите, които живеят на територията и правата, които им се гарантират.
По-рано днес стана ясно, че правителството на премиера на Македония Зоран Заев си е осигурило необходимото парламентарно мнозинство за окончателното приемане на четири конституционни поправки, които ще променят името на страната от Бивша югославска република Македония на Северна Македония.
Управляващият Социалдемократически съюз на Македония и опозиционната партия БЕСА, водена от Билал Касами, постигнаха споразумение преди заседание за гласуване на промените.
BREAKING | Macedonia’s parliament has backed all four required amendments on changing the country constitution, allowing its name to now be changed to the Republic of North Macedonia.
— Balkan Insight (@BalkanInsight) January 11, 2019
Full story to follow. pic.twitter.com/8VK5i0ywwo
Премиерът Заев вече получи поздрави за победата от гръцкия си колега Алексис Ципрас, шефа на външната политика на ЕС Федерика Могерини и еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан.
Лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски обаче поиска разпускане на парламента и насрочване на предсрочни парламентарни избори. Той настоява, че македонците трябва да се произнесат каква Македония искат. Мицковски нарече Северна Македония на Заев "унижена", а деня на гласуването - "черен петък за страната и нейните граждани".

Източник: EPA/БГНЕС
Междувременно, днес стана ясно, че лидерът на гръцката дясна партия "Независими гърци" Панос Каменос, който е коалиционен партньор на премиера Алексис Ципрас, изглежда е отстъпил от заплахата да напусне правителството преди гласуването на Преспанското споразумение.
Кастело Белведере
на 12.01.2019 в 08:25:55 #3Силен исторически момент за Северномакедонците: с 1 куршум 3 заека: скъсване на връзката с разрушителната српско-руска доктрина и отслабването и на Балканите; стъпка към цивилизивана и демократична Европа (и последващо икономическо развитие); сближаване с историческа майка България. Браво, българският народ може само да адмирира.
Somebodyelse
на 12.01.2019 в 00:00:18 #2Браво на макетата ! Скоро в НАТО и в ЕС! Тогава няма да има граница между двете Българии !
Kpace
на 11.01.2019 в 23:21:19 #1Браво на северомакаците, скоро ще станат и натовци, ще купуват американски самолети и вече руснаците приключват. Сами се предават и ги разпарчетосваме с останалите приятели натовчета.