Македонският език е необорим културен и исторически факт. Това се посочва в становище на Македонската академия на науките и изкуството, прието на извънредно заседание, съобщи БНР.

Поводът за него е цялостното отсъствие на определението македонски в тазгодишния критичен Доклад на Евросъюза за Македония, което предизвика изключително негативни реакции в Скопие.

За трети поред път от 2009 г. насам определението македонски не присъства в Докладите на Евросъюза заради нерешения спор за името на републиката. Тази година докладът бе особено критичен и предизвика нервната реакция на премиера Никола Груевски, а след това и общественото мнение бе насочено срещу брюкселската бюрокрация и отделни нейни представители, които игнорирали македонската идентичност.

Скопската академия твърди, че според научната теория, македонският език, който се е говорил по тези места и най-вече в района на Солун, е бил в основата на първия писмен славянски език - старославянския, респективно - църковнославянския, кодифициран от братята Кирил и Методий.

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле е залят от лавина уж спонтанни протестни писма на всевъзможни организации - от баскетболисти и синдикалисти, до Светия Синод.

Междувременно след тридневни ожесточени дебати македонският парламент прие становище за Доклада на Еврокомисията. В него все пак се посочва, че документът отразява реалното състояние на нещата, но се изразява съжаление, че определението "македонски", особено що се отнася до нацията и езика, отсъства.