Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е намерен компромис между България и Северна Македония относно ветото по пътя на присъединяване на Скопие към ЕС, съобщава "Екзит нюз".
Новината идва след решението в петък миналата седмица в българския парламент да отмени ветото при определени условия, наречено "френското предложение". Северна Македония обаче заяви, че ще обмисли съгласие само ако се вземат предвид нейните собствени опасения.
Изглежда обаче нещата са се развили, както Макрон каза пред медиите на срещата на върха на НАТО в Мадрид в четвъртък (30 юни) следобед, че "Продължихме консултациите си с македонските и българските власти, защото нашият ангажимент към европейската перспектива на Западните Балкани ще могат да отворят първите глави за Македония и Албания. Въз основа на тези консултации съм убеден, че сме намерили компромисно решение, което отговаря на чувствителността на всеки. В интерес на България и Северна Македония, приемливо за всички."
Той изрази надежда, че "разглеждането от двете страни през следващите дни ще потвърди това".
Предложението на Макрон
Исканията на България за премахване на ветото включват, че нищо в процеса на европейска интеграция на Северна Македония не може да се тълкува като признание от българска страна, че съществува "македонски език". В друг текст се казва, че добросъседството ще бъде критерий, който Скопие трябва системно да изпълнява.
Македонският премиер Димитър Ковачевски бе категоричен, че следните елементи трябва да бъдат включени във всяко споразумение:
- ясна формулировка за македонския език и защита на македонската идентичност (в преговорната рамка македонският език не е тема, има само уточнение как ще се превеждат документите на него);
- историческите въпроси не могат да бъдат критерии в рамката на преговорите (не са, въпреки че текстът се позовава на Споразумението за съседство);
- преговорите между Северна Македония и ЕС трябва да започнат преди конституционната промяна, която ще признае българите като етническа малцинствена група;
- ясни гаранции, че България няма да има повече искания;
- всяко решение относно преговорите с ЕС да се консултира с институциите на Северна Македония.
Допълнителни подробности за споразумението и какви са условията засега не са публикувани.
"Това решение носи сигурност, предвидимост и сигурност за преодоляване на спорове, наследени от миналото", каза Макрон.
Северна Македония излезе с изявление, засега България все още не е публикувала публично изявление
Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел също потвърди, че решението отговаря на притесненията и на двете страни.
"Приветствам @Europe2022FR решението за споразумение, което ще проправи пътя за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Решението адресира изразените опасения. Ние сме най-близо, токолкото някога сме били: сега е моментът да кажем "Да", написа Мишел в туит.
Македонски служител поясни, че "все още няма окончателна сделка. Консултациите ще продължат и през следващите дни."
Welcome @Europe2022FR solution for an agreement that would pave the way for opening of EU accession talks with North Macedonia.
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 30, 2022
The solution addresses concerns expressed.
We are the closest we have ever been: now is the time to say yes.
nsmilitia
на 01.07.2022 в 01:04:15 #3Едни големи шикалкавения по този стратегически важен за България въпрос. Не ми се струва, че решението накрая ще бъде в полза на България. Колко натиск срещу една държава член за една друга държава кандидат член... Който си опари ръцете да отреже от българския интерес в Македония ще плати жестока цена! Това тук не ви е баница и игра на площадката.
newser
на 01.07.2022 в 00:46:46 #2Едно предложение за нас, вече гласувано и друго за македонците, което едва ли ще го приемат, нито ние ще го примем. Продължават да говорят за някакво етническо малцинство при положение, че и след 1945 година болшинството граждани в македония са били българи.
bogdan-popov-cyTn4Mmx
на 30.06.2022 в 23:32:39 #1Тия македонците какво си мислят че не не са част от Бьлгария ли? Дьлги години им промиваха мозьците от Сьрбия по препорька от Русия и те си помислиха точно обратното. Аз виждам само едно нещо. Борьба за власт. Сладьк е кокьла когато си Президент или пьрви минисьр и получаваш тльсти пари и си мислиш че си хванал Бога за рога. Не е така братя македонци. Вместо да сме заедно и да сме по силни на Балканите и да разберем че запада не иска да има силна дьржава на Балканите и да им докажем наистина кои сме от векове. Срам и позор за тях че ги е срам да си призная че и те са бьлгари.