Най-голям дял от фалшивите новини са на политическа тематика, но веднага след тях по разпространение идват посветените на здравето и лекарствата и лечебните продукти. Това заяви еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел пред bTV.
Тя даде пример с огромното количество публикации за "чудодейни" средства срещу тежки и даже неизлечими болести, с които се дават фалшиви надежди на страдащите хора.
По думите на еврокомисаря, основните цели на създателите на недостоверни публикации са свързани с пропагандата и с финансовата печалба.
Международна експертна група е подготвила доклад с мерки за борба с явлението. "Те предлагат да говорим за дезинформация онлайн, защото с израза "фалшиви новини" не успяваме да обхванем същността и големите размери на този феномен. Изразът "фалшиви новини" е свързван много често със стриктно политическа употреба." - отбеляза Мария Габриел.
Според нея прилагането на конкретни мерки трябва да стане възможно най-скоро: "В България само 57% от хората казват, че могат да различат фалшива от истинска новина (...) Междувременно 83% от европейските граждани смятат, че фалшивите новини са заплаха за демокрацията."
Габриел беше категорична, че става въпрос за доброволни мерки с участието на социалните мрежи и журналистите, като основният акцент трябва да падне върху прозрачността - проверка на фактите, ясна собственост на медиите, бързо опровергаване на дезинформацията и медийна грамотност още от училище.
"Нямам намерения нито да правя Министерство на истината, нито да налагам цензура", категорична беше Мария Габриел.
Legalen
на 20.03.2018 в 11:12:50 #1-Мария Габриел: Има и дезинформация, която застрашава здравето -Мария Габриел: Никой няма да налага цензура или да създава "министерство на истината" -Cъвместно изявление на еврокомисарите Мария Габриел и Вера Йоурова относно Истанбулската конвенция ............................................................................................ Впечатляващо е че тази наша сънародничка е всестранно информирана и взема отношение по най-различни теми. Дано до края на мандата да намери време и да се занимае с темата «Дигитална икономика и дигитализиране на обществото в България». Първо да проучи опита например на Естония или Малта или някоя друга държавичка в Европа. А иначе за сега сме на последно място, даже и не знаем какво се крие зад тези думи. (Дано само не сме отново късметлии с някаква Калинка)