Масова размяна на затворници между враждуващите страни в Йемен може да се осъществи на фона на пандемията, съобщиха пред Al Jazeera служители на Организацията на обединените нации и Международния комитет на Червения кръст.
За първия етап на трансфера са подготвени около 1000 затворници.
Масова размяна беше предложена за първи път по време на преговорите в Стокхолм през декември 2018 година. Йеменското правителство и бунтовниците хуси се съгласиха на идеята като стъпка за изграждане на доверие.
Споразумението обаче бе спряно, тъй като страните се бориха за прилагането. Всяка страна трябваше да освободи приблизително 7000 затворници.
По-рано този месец коалицията, ръководена от Саудитска Арабия, обяви едностранно примирие, подтикнато от молбата на ООН да се съсредоточи върху пандемията на коронавирус. Хусите не го приеха и насилието продължава.
Сепаратисти в Южен Йемен в неделя прекратиха мирна сделка с международно признатото правителство на страната и заявиха контрол над регионалната столица Аден, заплашвайки да възобновят сраженията.
В изявление Южният преходен съвет, който е подкрепен от Обединените арабски емирства, обяви извънредно положение и заяви, че ще управлява ключовия южен пристанищен град и други южни провинции.
Сепаратистите обвиниха правителството на Йемен, което е подкрепено от Саудитска Арабия, в корупция и лошо управление.
Това се случва и на фона на пандемия.
Йемен отчете шест потвърдени случая на COVID-19. Това обаче е само официалната статистика.
В изявление във вторник офисът на ООН за подпомагане в Йемен предупреди, че вече има много реална вероятност вирусът да циркулира сред населението неоткрит поради разрушената здравна система и повредената инфраструктура.
Приблизително 80 процента от населението на Йемен или 24 милиона души разчитат на помощ, а 10 милиона са изправени пред глад.