Много европейци и американци вярват до голяма степен, че ислямът е несъвместим със западните ценности. Според проучване, проведено миналия месец от британската фирма за анализи на данни YouGov, почти половината от анкетираните във Франция и Германия - съответно 46 и 47% - възприемат "фундаментален сблъсък" между исляма и ценностите на тяхното общество.
Във Великобритания 38% от анкетираните показват неблагоприятни нагласи към исляма, а в Съединените щати 36% виждат сблъсък на ценности.
Само 24% от анкетираните във Великобритания посочват благоприятни впечатления от исляма, като още още по-малък е процентът от анкетираните във Франция (22%), Германия (20%) и САЩ (17%).
Сравнителните онлайн проучвания показват, че много по-голям брой западни респонденти имат особено неблагоприятно отношение към исляма спрямо други религии като юдаизъм, будизъм и християнство.
"Ясно изразените мнозинства от западните респонденти в проучването също са описали себе си или като много или справедливо загрижени за евентуалното нарастване на екстремизма в исляма, включително 72% във Франция и Германия, 66% във Великобритания и 56% в Съединените щати," казах.
Резултатите от анкетата излязоха в същия ден, когато папата пристига в ОАЕ с послание за мирно съжителство между християни и мюсюлмани. Проведено е многостранно проучване на отношението към религията в региона на Запада и Близкия Изток/Северна Африка във връзка със среща между папа Франциск и големият имам на Ал Азхар, Шейх Ахмед Мохамад ал-Таиб, в Абу Даби на 5 февруари.
За разлика от западните страни, по-малка части от респондентите в Близкия изток и Северна Африка се чувстват по същия начин към християнството, като само 25% в Саудитска Арабия, 22% в Алжир, 13% в ОАЕ и 7% в Египет.
Половината от анкетираните в Египет и една трета в ОАЕ заявяват, че християнството като цяло е съвместимо с тяхното общество, като респондентите в Саудитска Арабия и Алжир показват по-малко благоприятно отношение (съответно 13% и 9%).
Близо две трети от респондентите в преобладаващо мюсюлманската Саудитска Арабия, Алжир и Египет заявяват, че техните ценности са несъвместими с други религии като индуизма и будизма. Отношението към юдаизма е малко по-добро в Алжир (55%), Саудитска Арабия (54%) и Египет (49%).
Респондентите в тези страни изглежда са по-малко загрижени за евентуалното нарастване на екстремизма в исляма, за разлика от анкетираните в западните страни: 52% в ОАЕ заявяват, че са или много или доста загрижени, в сравнение с 39% в Алжир, 38% в Саудитска Арабия и 37% в Египет.
Проучването е насрочено да съвпадне с посещението на папа Франциск в Абу Даби. Папата пристигна в ОАЕ в неделя, като става първият римокатолически понтифик, посещавал Арабския полуостров.
Очаква се папата да насърчи диалога между мюсюлманите и християните и да насърчи взаимното разбирателство и укрепването на мира в Близкия изток.
Срещата е в момент, когато Европа става свидетел на възраждане на десни политици и антиимигрантски настроения, предизвикани от масовия приток на мигранти и бежанци предимно от мюсюлманските страни от Северна Африка и Близкия изток.
В Египет, Либия, Ирак и Сирия християните се сблъскват с насилие от страна на ислямисти от началото на арабската пролет през 2011 г.
Striker
на 07.11.2019 в 14:28:30 #5Нормално. В Белия свят годината е 2019-та, в мюсюлманския е 1409-та. Това са 600 години развитие, няма как да се компенсират. Да му мислят Франция, Англия и Германия.
GolaVoda
на 12.03.2019 в 22:18:35 #4ми то трябва да си много тъп ако мислиш, че е съвместим с нещо, което не съществува
chafeto
на 04.02.2019 в 14:35:42 #3В Европа се набдава един парадокс. Ислямизацията се подкрепя от хомосексуалисти и феминистки. А техните глави пиха паднали първи от меча на войнстващия ислям.
projekt
на 04.02.2019 в 13:56:53 #2разликата в "търпимостта" идва най вече от факта че повечето християни когато отидат в арабските страни като цяло се съобразяват с местните обичаи, са малки изключените. дори и с алкохола пият само в хотелите или си пият в къщи. не пият по улиците и да повръщат по площадите. при мюсюлманите това го няма. те си ходят забулени, искат местните да се съобразяват с тях, искат джамии и т.н. аз не съм чул в саудитска арабия да се строят църкви, да искат от местните да си сменят празниците за да не чувстват зле християните. за разлика от ЕС дето смениха името на "коледния базар", само на базар за да не се чувства зле арабите.
borislav-chakarov
на 04.02.2019 в 13:41:14 #1Не много, а всички. Тези дето смятат друго, познайте от кои са!