Метеорологичните условия в космическия център Кенеди във Флорида бяха идеални за изстрелване и провеждане на тест с космическия кораб "Орион", за полет до Луната през 2024 година, наречен Ascent Abort-2, съобщава СиЕнЕн.
Тестова версия на капсулата "Орион" за екипажа е изстреляна в началото на четиричасов прозорец, който се отвори в 7 часа сутринта. На борда няма екипаж.
"Това беше много гладко излитане", коментира Марк Кирасич, управляващ програмата на Орион. "По всички първоначални сведения, беше великолепно. Системата за прекратяване работи според очакванията. Следващият път, когато се използва системата за прекратяване, астронавтите ще бъдат на борда".
We successfully tested a launch abort of the @NASA_Orion spacecraft that will send humans on #Artemis missions to the Moon & Mars. The test module:
"Този тест е изключително важен. Нашата система за стартиране на прекъсване е ключова за безопасност на космическия кораб - тя ще защити членовете на екипажа, които летят на борда на Орион по време на най-предизвикателната част от мисията, която е фазата на изкачване", допълва Кирасич.
Тестът е предназначен да гарантира, че когато корабът, който е с екипаж, се издигне до космоса след изстрелването, системата за прекратяване може да извади модула на екипажа, ако има извънредна ситуация. Днес НАСА тества пълно прекратяване и събира данни от 900 сензора на космическия кораб.
Ракета Space Launch System, която ще пренесе "Орион" в космоса, ще е с най-мощният двигател, използван някога, което означава, че е необходима по-мощна система за стартиране, за да се гарантира безопасността на екипажа в случай на проблем.
Корабът може да достигне 9 км височина за 55 секунди. След това започва прекратяването, което води до възпламеняване на двигателя за спиране и двигателя за управление. Достигнати са близо 14 км. Около 20 секунди по-късно двигателят за изхвърляне извежда капсулата от ракетата. Капсулата пада в океана и се разпада, тъй като в теста не са ползвани парашути. Когато "Орион" излети през 2024 г., ще е снабдена с парашути за забавяне на спускането и предпазване на капсулата.
Двигателите в горната част на модула успяват да изведат капсулата далеч от ракетата. Системата за прекъсване е предназначена за автоматично изстрелване в рамките на милисекунди, ако възникне грешка, така че капсулата буквално да може да изпревари ракетата.
"При сценарий на прекратяване, системата за стартиране на прекъсване и модулът на екипажа по същество се превръща в отделен самолет", коментира Чък Дингъл, главен инженер на "Орион". "Не само, че искаме бързо да изведем този модул от опасен сценарий, но също така искаме да го контролираме, така че да лети в посока, колкото е възможно по-далеч от ракетата."
В окончателния проект и екипажът ще има и бутон за прекратяване, който могат да използват в случай на нужда.
Congratulations to our @NASA_Orion team on a successful test of the launch abort system! We are one step closer to sending @NASA_Astronauts to the Moon and beyond to Mars! #Artemis pic.twitter.com/ntBjtlRke3
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) July 2, 2019
Дванадесет записващи устройства са изхвърлени по двойки и са паднали в океана. Докато всички данни от записващите устройства ще бъдат свързани по време на полета, екипът трябва да бъде в състояние да възстанови поне един запис на данни, за да осигури пълен архив, ако данните бъдат загубени.
Записващите устройства са конструирани да могат да плават. Те са ярко оранжеви и са обозначени с телефонен номер и мейл адрес, в случай че хора ги намерят на плажа. Те също така разполагат и с предавател.
"Ние сме невероятно развълнувани. Голяма чест е да бъда част от тази дейност и да имам тази възможност", обяснява Джени Деволит, мениджър на модула за екипажа на Ascent Abort-2 и провеждаща теста.
През 2024 г. корабът "Артемида 2" ще достави астронавти до "Портала", космически кораб, който ще е в орбита около Луната и ще бъде използван като лунен аванпост. Оттук астронавтите могат да използват друго превозно средство, за да се спуснат на лунната повърхност за първи път от 1972 г.
Striker
на 04.07.2019 в 17:12:55 #5НАСА тества нов кораб до Луната, а Мужкистан за пореден път шокира света със свещената си простота и предизвика Курск - 2, при това предназначен да реже...кабелите на интернет! Що за малоумен кгб-истки страхлив мозък трябва да си...А да, представиха нов...пистолет, хахахах!
ArenaTeam
на 04.07.2019 в 11:45:53 #4По скоро е обратното. От толкова мисии Аполо 7 са "били на луната" нали? Ами лесно е да си сглобят екипа, още повече в момента има толкова нови системи и компютърни техонологии и да отидат, например след 1 година... Това че, са изгубили интерес към луната да го пробутват на такива като теб....
ArenaTeam
на 03.07.2019 в 12:54:22 #3Карамазов, до сега не си ли чувал, че са направили сделка тогава и руснаците и американците относно кацането на луната. Иначе няма проблем да извадят един аполо от някой хангар и да отидат пак, нали така??? Само че са нямали технология да я приземят а камо ли да излетят после. 2024 е нереалистичен срок. По-скоро могат да направят опит към 2030 година.....И още нещо, уикилийкс публикува видео относно кацането на луната, как е заснет филма, и сценаристите и космонавтите изгледай го https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Z3FJ2dhr-aA заповядай
karamazov
на 03.07.2019 в 08:36:51 #2Я стига глупости! Това, че американците си купуват евтини руски двигатели съвсем не означава, че не могат да си ги произвеждат сами.Както са си произвели двигателите на най-голямата ракета в света например, която няма аналог!Не дрънкайте простотии!Близо 400 кг лунни камъни донесени от Луната и дори част от тях купени от самите руснаци, съвсем ясно доказват, че американците са били наЛуната!Ако тези камъни бяха фалшификати, то най-напред руснаците, а после и другите, които са купили от тях за изследвания щяха да пропищят света.Аман от тъпи конспирации!
ForeverBlue
на 03.07.2019 в 06:03:30 #1Преводът на статията е "уникален", колкото и покоряването на луната от хамериканците преди 60 г.