Коалите, носорозите и белите мечки могат да последват динозаврите и да изчезнат от лицето на земята, ако продължават да измират - алармират природозащитниците. Около 6 400 животински вида са застрашени от изчезване, напомня Дойче веле.
Над 30 000 животински видове са определени за "застрашени" и са включени в Червения списък на Международния съюз за защита на природата, най-застрашените от измиране са 6 400. Природозащитната организация WWF предупреди, че в момента сме свидетели на "най-голямото измиране на видове след изчезването на динозаврите", пишат германските медии. Сред основните причини за критичното положение са загубите на местообиталища, бракониерството и незаконната търговия, измененията в климата и замърсяването на природата. От WWF посочват, че изчезването на видове е опасно и за планетата като цяло, и за човечеството: "Биоразнообразието не е лукс, то има важна роля и изпълнява определени задачи. Огромна част от видовете например имат грижата за прехраната на човечеството - като насекомите, които опрашват около три четвърти от ядливите растения. Намаляването им може да предизвика редица промени", предупреждават от организацията и отбелязват, че на този етап учените не разполагат с достатъчно информация, за да преценят реалните последици от изчезването на определени животни.
Рискове има за белите мечки, пингвините и коалите
В доклада на WWF като пример за изчезващ вид са посочени белите мечки: една трета от популацията им може да изчезне до 2050 г. в резултат на климатичната криза. В залива Хъдсън все още живеят 842 животни, но това е с около 18 процента по-малко, отколкото през 2011 г., пише "Шпигел". Застрашени от изчезване са и императорските пингвини - ако глобалното затопляне продължи, популацията им може да намалее с 86 процента до 2100-ата година.
Броят на коалите също се е свил драстично. През октомври 2019-а над 2000 коали станаха жертва на големите горски пожари в Австралия. Вследствие на тях бяха унищожени огромни площи от евкалиптови гори, които са естественото местообиталище и източник на храна за животните. Според природозащитната организация Australia Koala Foundation, все още има между 43 000 и 100 000 коали, но броят им е намалял с около една трета през последните 25 години, съобщава ДПА.
Еберхард Брандес от управителния съвет на WWF е на мнението, че има връзка между климатичната криза и изчезването на видовете. "Глобалното затопляне променя екосистемите с драматични темпове. Много животни и растения не могат да се адаптират достатъчно бързо". Но не всички животни стават жертва на климатичните промени.
Някои измират, други оцеляват
През ноември загина и последният суматрански носорог в Малайзия. Местообиталището на животните е безвъзвратно унищожено заради изсичането на горите за плантации с палмово масло, производството на хартия и въгледобива. В Индонезия този вид носорози все още се срещат, но според WWF, броят им е по-малко от 80, пише "Шпигел".
Някои животни обаче успяват умело да се приспособят към новите условия. WWF дава за пример златния чакал, който все по-често напуска топлата югоизточна част на Европа и се заселва в районите на Централна Европа, включително и в Германия. По информация на ДПА европейската популация на златния чакал включва 117 000 животни.
Сред големите победители сред животните е и сайгата или т.нар. степна антилопа. Тя е успяла да развие имунитет срещу вирусното заболяване, унищожило почти целия ѝ вид преди 3 години - по данни на WWF по време на епидемията броят на антилопите е намалял от 11 000 до 3000. Освен това във Виетнам за първи път от 30 години бе открит виетнамски канчил от семейството на еленовите прасета. Последният известен представител на вида е бил застрелян през 1990 г.