Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер защити решението си да участва на ежегодния икономически форум в руския град Санкт Петербург, заявявайки, че е разумно да се разговаря с Москва, въпреки напрежението заради украинската криза, цитиран от Ройтерс и руски медии.
Юнкер поясни, че е наясно, че някои хора не одобряват посещението му в Русия за провеждане на разговори в момент, когато санкциите на ЕС срещу Москва остават сила, но според него той е взел правилно решение.
Той добави, че очаква „откровени” разговори с руския лидер Владимир Путин по редица въпроси.
Отношенията между ЕС и Русия не са се влошили необратимо и трябва да бъдат оправени, убеден Юнкер.
Русия има възможност да работи съвместно с ЕС като партньор, добави шефът на ЕК, подчертавайки, че страната има задължението да използва властта и силата си за по-добри неща.
Ако нашите отношения днес са проблемни и белязани от недоверие, те не са безвъзвратно прекъснати. Трябва да ги оправим, вярвам в това. Винаги съм вярвал в силата на диалога. Когато нашите отношения са напрегнати, трябва да продължим да разговаряме. Дори когато икономическите санкции са в сила, трябва да оставим вратата отворена. И ако днес съм тук с вас, то това е заради искането ми да изградим мост, каза още той.
Според него прилагането на споразуменията от Минск е единственият начин за вдигане на антируските санкции.
Юнкер отново призова Великобритания да остане в ЕС, предупреждавайки, че ще настъпи несигурност, която може да бъде предизвикана от „Брекзит”.
Bez masca
на 16.06.2016 в 17:31:32 #2Абсолютно лицемерие! Никаква вяра на този послушник на Държавния департамент.
ce
на 16.06.2016 в 14:37:19 #1чудно ми е каква ли му е истинската причина, този никога не прави нещо освен ако не е облагодетелстван