Президентът на Франция Франсоа Оланд изключи оттегляне на реформите в трудовото законодателство, които доведоха до улични протести в продължение на седмици и до вот на недоверие срещу правителството, съобщават „Франс прес” и Ройтерс.

Няма да се откажа, каза Оланд в интервю за радио Europe 1.

Новите трудови реформи бяха предложени от министъра на труда Мириам ел Комри в началото на март. Френското правителство се опитва да се справи с високата безработица.

Френските регулации на труда носят голямо и известно символно значение в Кодекса на труда – документ от 3 800 страници. Но сега правителството иска да отслаби редица правила, свързани с наемането и уволнението на служители. Промените дават на работодателите по-големи възможности да уволняват работници и да намаляват разходите, също така се позволява на някои служители да работят много по-дълга работна седмица от стандартната 35-часова, но се орязва заплащането за извънреден труд, улеснява се и уволнението на служители на икономическа основа, когато компаниите срещнат затруднения.

Според правителството тези промени ще освободят бизнеса да предлага повече постоянни договори, ще се сложи край на неравенството между малкото служители, които се радват на дългосрочни договори и мнозинството служители в новия френски частен сектор, които получават временни договори с малка сигурност.

Оланд също обеща да предприеме по-строги действия срещу организаторите на уличните протести и сбиванията с полицията.

Това няма да бъде толерирано, закани се френският президент и обеща повече арести и забрана за провеждане на демонстрации.

По думите му повече от 1000 души вече са арестувани и 350 служители на реда са получили наранявания при сблъсъци с демонстранти.

Миналата седмица социалистическото правителство оцеля при вот на недоверие, организиран от дясноцентристката опозиция, след като френският кабинет се опитва да прокарва реформите без парламентарно одобрение.

Френският премиер оцеля при вот на доверие

Френският премиер оцеля при вот на доверие

42 гласа не стигнаха на опозицията

В същото време Оланд каза, че битката срещу безработицата все още не е спечелена и че откриването на нови работни места е по-важно от популярността на президента.

Френският президент е все по-непопулярен сред французите. Той изтъкна, че ще реши до края на годината дали ще се кандидатира отново за президент.

Ще отнеме време тези реформи да влязат в сила. Опитвам се да правя това, което страната трябва да очаква от ръководителя на държавата. Това означава да се предприемат реформи дори и ако те са тежки...дори и ако те са непопулярни. Предпочитам хората да имат представа за президент, който прокарва реформи, макар и непопулярни, отколкото президент, който не е свършил нищо”, аргументира се той.