Съдията от Федералния апелативен съд на САЩ Мерик Гарланд е номинацията на американския президент Барак Обама за свободното място във Върховния съд на страната, след като почина съдия Антонин Скалиа, съобщават американски медии.
Източници, близки до процеса по избор на нов съдия, обявиха, че Обама е избрал 63-годишния Гарланд сред други двама федерални съдии, които също са били разглеждани за свободния пост.
На пресконференция в Белия дом Обама официално потвърди изтеклата по-рано информация за номинирането на Гарланд.
Гарланд, който в момента е главен съдия в Апелативния съд за Федералния окръг Колумбия, е бивш прокурор, който се разглежда като умерен. Той също си е изградил репутация на открит и колегиален съдия в Окръг Колумбия.
Преди да стане съдия той е заемал топ постове в правосъдното министерство, където е водел някои от най-големите разследвания от ерата на бившия президент Бил Клинтън, включително бомбения атентат в Оклахома сити, нападението на Олимпийските игри в Атланта и други случаи.
Кандидатурата му ще бъде дебатирана в Сената.
Другите две спрягани имена за поста бяха 49-годишният Шри Шринивасан и 48-годишният Пол Уотфорд.