Лидерът на Валония Пол Манет ще трябва да се справи с трудната ситуация и да вземе решение, за да защити новата си популярност като европейски стожер по прозрачност в международната търговия, пише "Политико".
Критици обвиняват Манет в лицемерие, след като наложи вето на споразумението за търговия между ЕС и Канада, тъй като регионалното белгийско правителство се намира в центъра на едни от най-непрозрачните търговски сделки в Европа: оръжейни доставки за Близкия изток, конкретно за Саудитска Арабия.
През последната седмица Манет се превърна в социалистически герой, след като се противопостави на натиска от останалата част от ЕС с наложеното от него вето върху Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада. Според Валония пактът може да подкопае правните, здравните и екологичните стандарти на Европа. Политиците в региона поясниха, че решението им се базира на принцип и на щателен преглед на текста на споразумението.
Фламандският регион в Белгия, който е свързан с 90% от белгийския износ за Канада, е бесен на решението на Валония.
"Социалистическата партия предпочита продажбата на оръжие на Саудитска Арабия пред ябълки и круши за Канада", каза лидерът на Фламандския регион Герт Буржоа пред парламентаристи.
Правителството на Валония държи 100% от FN Herstal, един от водещите производители на оръжия и доставчици на стандартни оръжия за американската пехота. Това разкрива потенциален конфликт на интереси, защото Валония издава лицензи за износ на оръжия и е обвинявана, че го прави с отстъпки към държави от Близкия изток заради важността на оръжията, която има върху борещата се с икономически проблеми област.
Марк Тарабела, белгийски депутат от социалистите в Европейския парламент, изтъкна, че такива атаки върху идеологическата позиция на Манет са несправедливи.
"Натискът върху валонското правителство и Пол Манет се увеличава и е неуместен. Сарказмът на някои и подигравките на други само показват колко рядка стока е политическият кураж", изтъкна Тарабела.
Но връзките на Валония с FN Herstal и износа на оръжия са дългогодишна политическа тежест в Белгия.
"Това е компания, която споделя много малко за дейностите. Има много малко информация за транзакциите й. Всичко това има общо с чувствителността на продуктите им и държавите, за които са доставяни", каза Нилс Дюке, който изследва оръжейните доставки във Фламандския институт за мир.
Проблем с компанията има още от 2009 година, когато продаде оръжия на лидера на Либия полковник Муамар Кадафи. Продажбата на оръжие за Близкия изток също е проблематична, тъй като по-стари белгийски оръжия са попаднали в ръцете на бунтовници в Сирия и Либия.
Още повече за неяснотата около оръжейните сделки допринасят действията на валонска парламентарна комисия, която одобрява лицензите за износ само при закрити врата.
Манет е в подкрепа на продажбата на оръжие за Саудитска Арабия, което е знак колко е важен този бизнес за региона.
Миналата година FN Herstal и други компании са получили лицензи за търговия на оръжия на стойност 955 милиона евро - двойно повече в сравнение с 2004 година. Повече от 60% от износа, 576 милиона евро, е за Саудитска Арабия.
През 2014 година регионалният парламент одобри голяма оръжейна сделка с Канада за 3,2 милиарда евро.
Според Дюке Валония почти не е прозрачна по отношение крайната дестинация на доставяните оръжия.
През януари Буржоа и Манет спореха за моралността да се изнасят оръжия за Рияд. Валония твърди, че има строги стандарти за износ след правителствени реформи през 2012 година.
Валония е вбесена от критиките на Фламандския регион, че оръжейната им индустрия е остаряла, докато фламандците се концентрират върху високотехнологични военни и въздушно-космически технологии.
През 2015 година Валония е блокирала само един лиценз от 1 369, според данни на правителство. През 2014 година пък само 3 от 1 251 лиценза.
hmmm
на 28.10.2016 в 01:45:04 #2Така, когато трябва да се очерни някой неудобен се пускат такива неща, Орбан бил диктатор, на Ципрас жена му не му пускала и какви ли не помии, явно за някои целта оправдава средствата, а това достига дори и до войни. „Колониалната инвазия в Ирак и най-грозните лъжи на машината за лъжи, която разпространи и оправда тези актове на варварство, завинаги ще останат сред най-големите и непростими престъпления срещу човечеството.” Хосе Луис Сапатеро, министър-председател на Испания
Panther
на 26.10.2016 в 18:13:48 #1България, Румъния, Чехия и Словакия също изнасят за саудитска арабеския оръжия за стотици милиони. сашови продават на камиларите оръжие за ДЕСЕТКИ МИЛИАРДИ долари... Ама кой знае защо Валония е интересна, а горните факти леееко се замитат под килима...