Премиерът на Унгария Виктор Орбан изрази съмнение относно отдавнашния стремеж на Украйна да се присъедини към НАТО, пише БиБиСи.

Неговата намеса дойде, след като ръководителят на блока Йенс Столтенберг каза в петък, че "всички съюзници в НАТО са се съгласили Украйна да стане член на НАТО".

Столтенберг постоянно заявява, че Киев ще се присъедини към НАТО в средносрочен план, след като руското нахлуване приключи.

Но Орбан побърза да изрази изненадата си от последното твърдение в туит с една дума в петък следобед. "Какво?!" - възкликна унгарският премиер, реагирайки на статия за коментарите на Столтенберг.

НАТО е военен съюз от 31 държави, главно в Европа, но включващ също САЩ и Канада. Унгария, както всички членове, може да наложи вето на присъединяването на нови членове.

Членовете на НАТО - включително Унгария - се съгласиха през 2008 г. Украйна в крайна сметка да се присъедини към алианса, като същевременно й отказаха незабавно членство.

Присъединяването към блока носи защитата на член 5 на НАТО, който гласи, че атака срещу един член е атака срещу всички.

На практика това означава, че ако Украйна бъде нападната, всички членове на НАТО - включително САЩ - ще се притекат на помощ.

От Рамщайн Столетнеберг е уверен, че украинските сили ще си върнат още територии

От Рамщайн Столетнеберг е уверен, че украинските сили ще си върнат още територии

Остин: Нашата подкрепа за силите на свободата в Украйна е силна и вярна

Но Унгария, която се присъедини към НАТО през 1999 г., вече показа готовност да се противопостави на разширяването на алианса. След месеци на забавяне, тя подписа кандидатурата на Финландия за присъединяване през март.

И се присъедини към Турция в задържането на кандидатурата на Швеция. През март правителственият говорител Золтан Ковач обвини служители в Швеция, че седят на "разпадащ се трон на морално превъзходство".

Отношенията между Киев и Будапеща отдавна са напрегнати.

Орбан е по-малко критичен към руския президент Владимир Путин, отколкото други западни лидери. И докато правителството му осъди незаконното нахлуване в Украйна, унгарският лидер не изпрати оръжие на Киев.

Унгария също прекара години в блокиране на срещи на високо ниво между представители на НАТО и украински военни лидери, твърдейки, че има загриженост относно правата на говорещите унгарски език в Западна Украйна.

Въпреки твърдението си Столтенберг призна на среща в американската военновъздушна база Рамщайн в Германия, че кандидатурата на Киев да се присъедини към алианса не е непосредствен приоритет.

"Основният фокус сега е, разбира се, върху това как да се гарантира, че Украйна ще надделее във войната с Русия", каза той. "Без суверенна, независима Украйна няма смисъл да се обсъжда членство".

Но позицията на Будапеща обещава да разпали нов спор в НАТО.

Източните членки на блока прекараха месеци, настоявайки официални лица да дадат на Киев график за присъединяване и да осигурят сигнали, че напредва към присъединяване към алианса.

Столтенберг също каза, че е уверен, че Украйна може да си възвърне позициите в дългоочакваната контраофанзива.

От няколко седмици се говори, че Украйна започва пролетна офанзива срещу руските сили, чиято собствена офанзива в района на Източен Донбас до голяма степен е в застой.

Заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Малиар каза в сряда, че някои аспекти на планираното контранастъпление вече са в ход.

Германия още не иска Украйна в НАТО

Германия още не иска Украйна в НАТО

Столтенберг също първо иска гаранции, че страната ще надделее над Русия