От началото на XX век Западът не е заинтересован от силна и уверена в себе си Русия. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за вестник "Комсомольская правда", цитирано от ТАСС.

Коментирайки изказвания, че Русия е обвинявана за случващото се в Сирия, Либия и Йемен, министърът подчерта, че „това е съзнателна линия, няма никакво съмнение в това”.

„От началото на XX век никой не иска силна, уверена в себе си Русия”, подчерта той и припомни, че през последното столетие англичани и американци направиха всичко, за да не допуснат интегрирането на Евразия.  

По думите му всичко това пасва на изложеното в книгата на Збигнев Бжежински „Великата шахматна дъска” – „да не се позволява на варварите да се обединят”.

Това е достатъчно показателно, каза Лавров.

Никога в историята, с много малки изключения, нашите партньори не са били искрени докрай, добави той.

Руският топ дипломат смята, че отговорността на политиците, включително на западните, няма да допусне нова световна война.

Убеден съм, че отговорните политици няма да позволят това, включително и западната страна, защото все още всеки помни ужасите от Първата и Втората световна война, каза Лавров.

Русия понесе най-големите загуби по време на войната в Европа, Китай понесе най-голямата загуба по време на войната в тихоокеанския регион срещу японския милитаризъм, продължи руският министър.

Лавров коментира и други теми.

Той призова Турция да си изтегли войниците от Ирак.

Това (поддържането на войници в Ирак) е напълно неприемлива позиция. По принцип вярвам, че това, което правят турците заслужава по-голямо обществено внимание от страна на нашите западни партньори”, категоричен е той. Лавров каза, че позицията на Русия в отношенията с Турция остава същата: Анкара да се извини и да изплати компенсация за сваления руски бомбардировач на 24 ноември 2015 година.

За Украйна топ дипломатът на Руската федерация каза, че би било контрапродуктивно Москва да признае Донецката и Луганската народни републики, тъй като това ще даде претекст на Запада да спре да оказва натиск върху Киев по изпълнението на минските споразумения.

По отношение на спора с Япония за Курилските острови, той подчерта, че Русия не планира да ги предаде на Токио и че Москва няма да се моли на азиатската страна да се подпише мирно споразумение за края на Втората световна война.