Армения и Азербайджан сключиха мирно споразумение с посредничеството на Русия за прекратяване на шестседмична война за Нагорни Карабах и намериха дългосрочно решение на спора в региона.
АФП представя основните точки от споразумението, сключено след като Азербайджан успя да си върне значителна територия, изгубена по време на войната с арменските сепаратисти през 90-те г. на миналия век.
Споразумението е подписано от руския президент Владимир Путин, азерския лидер Илхам Алиев и арменския премиер Никол Пашинян.
Спиране на огъня
Договорено е спиране на огъня и прекратяване на всички враждебни действия от вторник полунощ московско време.
Двете страни ще запазят позициите си на териториите, които в момента контролират. Това е голям успех за Азербайджан, тъй като страната успя да си върне 15-20% от изгубената територия, включително и ключовия град Шуша.
Миротворци
1960 руски военнослужещи с леки оръжия, 90 бронетранспортьора и 380 автомобила и специално оборудване ще бъдат разположени в региона, за да действат като миротворци по фронтовата линия и подсигуряване на Лачинския коридор, който свързва региона с арменската територия.
Мироопазващата мисия ще е за пет години и автоматично ще се подновява на всеки петгодишен период, ако страна по договора не напусне мирното споразумение.
Връщане на територии
Армения ще върне контрола на Азербайджан върху Агдамския район до 20 ноември, Келбаджарския район до 15 ноември и Лачинския район до 1 декември.
Широкият пет километра Лачински коридор ще свърже Нагорни Карабах с Армения, заобикаляйки предишния маршрут през Шуша.
Размяна на пленници, завръщане на бежанците
Вътрешно разселените лица и бежанци ще се върнат в региона и съседните райони, които бяха под арменски контрол.
Двете страни ще разменят военнопленници и други задържани лица, както и тела на загинали.
Коридор
Армения ще гарантира транспорт през страната от Азербайджан до Нахичеванската автономна република на граница с Турция и ще бъде осигурено изграждането на транспортни комуникации.
В споразумението не се споменава за бъдещия статут на населените с арменци райони в Нагорни Карабах или за формата на бъдещите преговори за уреждане на конфликта.
GolaVoda
на 10.11.2020 в 19:29:48 #6Аааа сещам се. Армените щяха да предложат територия за американски бази срещу Русия.. Да ама!!!! след като американците победят Русия нали пак турците ще изколят армените?? и това не става.
GolaVoda
на 10.11.2020 в 19:26:19 #5странно ми е. Армените се открояват като християнска нация в мюсулманско море. Без да броим грузинците, които смятат себе си за съюзници на САЩ и на Турците..и активно участваха в стратегическото обкръжаване и обезсиляване на Армения. Един вид предадоха своите единоверци. А пък армените заложиха на американските либерали, които лансират антихристиянски идеали и на французите които .. а бе знаете.. "за умрелите или добро или нищо.." След като няма нефт, минерални богатства, почви..хора.. как щеше да си купи Армения, защита от Французи и Американци. Та нали американците спонсорираха цялата инфраструктура, която заобиколи Армения??
GolaVoda
на 10.11.2020 в 19:12:54 #4Бас държа, че влошените отношения между САЩ и Турция ще се подобрят след изборите.
GolaVoda
на 10.11.2020 в 19:10:40 #3Пашинян не можа да дочака американски десант за дойде и да го спаси от Турците. Нито французите му помогнаха.. А и никога не биха му помогнали ..Никога.. А той заложи на тях..заложи на антирускита политика. Турците се усетиха и веднага се възползваха. Животът е суров.. за да си успешен трябва да се можеш да се поставиш в обувките на другите.. Армените не могат да се поставят в обувките на руснаците..защото за тях светът е твърде малък....светът за тях се върти около тях самите. Не е умно да декларираш вярност на Сорос (пардон Байдън), тогава когато този от когото зависиш си има колосален проблем със Соро иподготвя революция за да разруши цялата русия до край... вижте Беларус вижте Украйна и къде ли не. Точно заради Сорос армините загубиха карабах.. и ако не го разберат ще загубят повече всичко ще загубят.. Армения ще изчезне, когато Русия вече не може да я защитава.. а това време наближава. Огледайте внимателно картата там.
NaskoZashtoto
на 10.11.2020 в 13:45:46 #2Нещо много скоро след като азерите "по грешка" свалиха руски военен хеликоптер стана това споразумение. Дали на Путин не му свърши търпението? Или всъщност руснаците бяха избързали и бяха тръгнали да "разделят" воюващите преди да е подписано споразумението и съответно простите войници го отнесоха заради некадърността или наглостта на големите началници? Твърде спокойно приеха в Русия свалянето на хеликоптера, което обаче може да означава много неща - че не са искали да спънат течащите преговори, или че са гузни и прикриват своя грешка... В момента можем само да гадаем. Колкото до похвалата от Харпуна, не не мисля, че това е благороден жест. Убеден съм, че Русия води имперска политика, че в неин интерес е да контролира хаоса в своите слаби съседи като хем го подклажда, хем в подходящия момент се явява като спасител. Не бива да бъдем наивни.
HapnyHa
на 10.11.2020 в 12:54:43 #1Ето така се прави външна политика- за мир. Къде са сега сорософилите Карабоюк и сие да коментират???