България може да участва с до 400 войници в многонационална бригада на НАТО, базирана в съседна Румъния. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев, който е в Брюксел за среща на отбранителните министри от Алианса. Той е провел и разговор на четири очи с румънския си колега. Именно на нея е обсъждана и идеята за бригадата, за която по-рано съобщи шефът на НАТО Йенс Столтенберг.
От НАТО наричат новата бойна единица "рамкова бригада" със състав от 3000 до 5000 бойци, разказва Ей Би Си. В тази бройка трябва да влизат със сигурност по един български и един румънски батальон. Оставащата бройка ще бъде попълнена с войници от останалите държави членки на Алианса. Идеята е въпросната бригада да служи за редовни учения и обмен на опит между войниците.
Възнамеряваме да приемем решение за разширяване на нашето военно присъствие в региона на Черно море. Вече увеличихме въздушното патрулиране и ученията, обсъждаме създаване на щабна структура в Румъния за разгръщане на многонационална бригада на алианса, изтъкна Йенс Столтенберг.
Окончателното решение ще бъде прието на срещата на върха на НАТО във Варшава, която ще се проведе на 8 и 9 юли.
Столтенберг каза още, че на срещата ще бъде приета обща позиция за отправяне на силен сигнал към Русия, че всички членове и съюзници на алианса ще бъдат защитени и ще се приемат съответните практически мерки. Но в същото време той повтори, че НАТО не търси конфронтация с Русия и иска конструктивно сътрудничество.
Общо бе мнението, че мерките за засилено предно присъствие на Алианса са в отговор на заплахите пред евроатлантическата общност и имат за цел да гарантират сигурността на съюзниците от източния фланг. „Това решение демонстрира солидарността и готовността на НАТО да се адаптира в отговор на новите предизвикателства“, посочи министър Николай Ненчев. Той подчерта необходимостта от задълбочаване на усилията на Алианса за разработване на възможности за засилено морско присъствие и провеждане на учения в региона на Черно море. Българският министър на отбраната изрази задоволство от изпълнението на Плана за готовност за действие (RAP), като изтъкна значението на мерките по Air Policing за югоизточната част на територията на Алианса. Министър Ненчев информира колегите си за приетото на 2 юни 2016 г. от Народното събрание решение за одобряване на финансовите пакети по два основни проекта за модернизация – придобиване на нов боен самолет и два нови патрулни кораба.
В рамките на проведената сесия министрите приеха последния доклад за напредъка в изпълнението на Плана за готовност за действие и доклад за усилване на устойчивостта на съюзниците. Те поеха ангажимент за задълбочаване на усилията в областта на кибер отбраната. Предвижда се съгласуваните от министрите решения да бъдат утвърдени във Варшава.
Предстои работна вечеря с участието на страните-партньори Швеция и Финландия и върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Федерика Могерини. На нея ще бъдат обсъдени практически аспекти на сътрудничеството между НАТО и ЕС в области като противодействието на миграционния натиск, хибридните заплахи и кибер сигурността. Министър Ненчев ще потвърди подкрепата ни за развитието на диалога в тези области, включително за осъществяване на конкретни инициативи.
В продължение на двустранните разговори, започнали в Атина, министър Николай Ненчев разгледа проблема с бежанската криза на среща по-рано днес с гръцкия си колега Панос Каменос. Общо бе задоволството от добрите резултати в обмяната на информация и координацията на общите действия. Министър Ненчев благодари на своя колега за ползотворния диалог и обсъди възможностите за разширяване на сътрудничеството във военната област.