Украинската прокуратура ще поиска максимална предвидена от закона присъда за Надежда Савченко, предаде ТАСС. Това обяви на брифинг главният прокурор Юрий Луценко. 

По думите му, той е убеден, че съдът ще уважи искането. Лаконично обаче коментира присъдата. 

Срещу Савченко и съучастника й Владимир Рубан се води наказателно дело за подготвяне на терористичен акт и държавен преврат в страната. 

Преди двамата да бъдат задържани, Владимир Рубан ръководеше центъра за освобождаван не пленници "Офицерски корпус".

В заловения от властите оръжеен арсенал на Рубан и Савченко има оръжия, боеприпаси и взривни устройства.

На съучастника й Рубан беше определена мярка "задържане под стража" до 2 юли, която беше удължена до 28 август.

Назначиха военна експертиза по делото срещу Савченко за тероризъм

Назначиха военна експертиза по делото срещу Савченко за тероризъм

Обвинения за подготовка на терористичен акт и държавен преврат…

По данни на следствието, те са подготвяли атаки срещу сгради в правителствения квартал с цел да бъде избито държавното ръководство, след което да бъде превзет парламентът.

На 22 март украинската Върховна рада даде съгласие депутатката Надежда Савченко да бъде подведена под съдебна отговорност въз основа на събраните данни. На 23 март съдът постанови мярка за неотклонение "задържане под стража" за 59 денонощия - до 20 май. Впоследствие арестът беше продължен до 13 юли.

Припомняме, през месец май 2016 г. тя беше посрещната в Украйна като героиня след освобождаването й от руски затвор, където прекара близо две години. През лятото на 2014 г. Савченко беше отвлечена в Източна Украйна и отведена в Русия, където й бяха повдигнати обвинения за смъртта на двамата руски журналисти. Много от обстоятелствата около престоя й в Русия и последвалото освобождаване останаха неясни. Впоследствие се появиха подозрения, че цената на освобождаването й е да бъде "троянски кон" на Владимир Путин в родината си.