На властите в Югоизточен Китай им е наредено да смекчат политиката на "нулеви погребения" след разпространението на видеоматериали, на които възрастни селяни плачат, докато ковчези са изваждани от домовете им и унищожавани, пише "Гардиън".

Провинция Дзянси призовава за мащабна реформа на погребенията, включително и прекратяване на традиционното погребение до 1 септември и замяната му с кремация като начин за спестяване на място.

В селските райони на Китай семействата трябва да спестяват години, за да закупят ковчези за починалите близки. Често ковчезите са съхранявани в жилището, тъй като вярват, че носят късмет и дълголетие.

Видеоматериали и снимки показват държавни служители в Дзянси принудително да изваждат ковчези от домовете на предимно възрастни китайци. Действията на местните власти са осъждани в цялата страна.

Местните жители се опитали да попречат на чиновниците, лягайки върху ковчезите. Снимки показват наредени на път ковчези, които трябва да бъдат унищожени от багер. На едно видео чиновници изглежда се опиват да извадят тяло от ковчег, докато минувачи са коленичели и плачат.

Отделът за граждански дела в Дзянси излезе с бележка, в която се казва, че редица чиновници са предприели "опростенчески и крайни" действия, които са "наранили чувствата" на местните жители. Призовава се властите да предприемат по-постоянен и по-бавен подход, за да "уважават мъртвите, да утешават живите и да предоставят услуги на обществото".

От десетилетия властите опитват различни начини да убедят китайците да избягват погребението. Мао Дзъдун наричаше погребалната традиция "феодално суеверие" и през 1956 г. поиска китайците да кремират починалите.

И преди правителствени усилия да насърчават кремацията за сметка на погребението доведоха до катастрофален резултат. През 2014 г. провинция Анхуей наложи краен срок за замяна на погребението с кремация. Шестима възрастни китайци се самоубиха преди датата.

Вчера People's Daily писа, че принудителната реформа на погребенията в Дзянси е оскърбителна.

Въпреки критиката провинцията продължава с реформата. Жителите са помолени доброволно да предадат ковчезите, а в замяна ще получат 2000 юана (около 230 британски лири) компенсация. Според местна медия от миналия месец повече от 5 800 ковчега са събрани от 24 села.