Руската инвазия в Украйна навлезе в бавна фаза след близо 18 месеца интензивни битки, фокусирани основно върху контраофанзивата на Киев и усилията на Москва да задържи своите печалби, след като гарантира, че Украйна няма да може да се присъедини към НАТО, пише "Фокс нюз".
"Руската офанзива върви с ниска интензивност, тъй като руснаците са съсредоточени основно върху задържането на територията, която са превзели и осуетяването на украинската контраофанзива, която не донесе голяма полза за Киев", каза Ребека Кофлър, президент на Doctrine & Strategy Consulting и бивш служител на Агенцията за отбранително разузнаване, пред Fox News Digital.
"Путин едва ли ще настоява за нови големи печалби, тъй като целта му в Украйна е до голяма степен постигната", обясни тя. "Русия контролира приблизително около 20 процента от Украйна и конфликтът се превърна в продължителна война."
"Това означава, че липсата на териториална цялост и продължаващият конфликт не позволяват на Украйна да изпълни изискванията за присъединяване към НАТО, червената линия на Путин", добави Кофлър.
Руската държавна дума гласува във вторник за увеличаване на наборната възраст на 30 години, позволявайки на руския президент Владимир Путин да разшири силите си, докато те продължават да се бият за задържането на източните спорни територии Донецк и Луганск, които Русия превзе в началото на своята инвазия през февруари 2022 г.
Министерството на отбраната на Русия ще въведе постепенно увеличаване на пределната възраст за набор в армията, според ТАСС.
Малката, но съществена стъпка на ескалация следва редица атаки от Москва с ракетни удари по украинските търговски пътища и съоръжения като пристанището на Дунав - жизненоважна част от зърнения маршрут.
Миналата година ООН сключи сделка между враждуващите за осигуряване на жизненоважна търговия със зърно, като Украйна и Русия представляват около 25% от световната пшеница, откъдето идва и прозвището на Украйна като "житницата на Европа".
По-рано този месец Москва обяви, че е прекратила сделката и след това атакува украински пристанища само един ден по-късно като част от "масови удари за отмъщение", за които Русия твърди, че са заради атаките от Киев срещу мостове, свързващи Кримския полуостров, който Русия държи от първоначалното си нахлуване през 2014 г.
Русия е съсредоточила особено атаките си върху Одеса, където е унищожила 60 000 тона зърно, според Министерството на земеделието на Украйна.
"Ако не можем да изнасяме храна, населението на най-бедните страни ще бъде на ръба на оцеляването", коментира украинският министър на земеделието Микола Солски. "Цената на зърното ще се увеличи и не всички страни ще могат да си позволят да купуват селскостопански продукти, което означава, че цените на храните ще се повишат значително: брашно, зърнени култури, месо."
Постоянният представител на Обединеното кралство в ООН Барбара Удуърд подчерта, че Путин има пълен контрол върху изхода от ситуацията, но избира опцията, която причинява "колкото е възможно повече страдание".
"Утре, по искане на Украйна, Съветът за сигурност ще се срещне отново за ескалационните атаки на Русия срещу Одеса и опитите за въоръжение на глобалните доставки на храни", каза Удуърд пред репортери. "Както казахме, президентът Путин има силата да сложи край на тази война утре, но той не е показал никакви признаци, че е готов да го направи."
"Всъщност той изглежда твърдо решен да причини толкова страдания по света, колкото може", продължи тя. "Ние още веднъж призоваваме Русия да спре да държи глобалните хранителни доставки за откуп и да се присъедини отново към черноморската сделка за зърно."
Украйна започна мащабна контраофанзива. Киев успя да превземе част от територията около разрушения град Бахмут, но все още не е направил пробив през силно укрепените отбранителни линии на Русия.
Путин каза пред местните новинарски агенции, че офанзивата "съществува" - за разлика от шеговитото изказване на беларуския лидер Александър Лукашенко, че "няма контранастъпление" - но подчерта, че "тя се е провалила".
Американски военни служители коментираха очакванията, като казаха, че надеждите за незабавен успех са малко вероятни - мнение, което председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили повтори миналата седмица, когато отхвърли твърдението на Путин.
"Далеч не е провал. Мисля, че е твърде рано да се направи такова заключение", каза Мили пред репортери. "Мисля, че остават много битки ...: Това ще бъде дълго. Ще бъде трудно. Ще бъде кърваво."
Кофлър твърди, че Путин ще продължи бавния си подход към Украйна, като се стреми да поддържа "удари с ниска интензивност, за да продължи да унищожава инфраструктурата на Украйна, която има военна стойност, и съоръжения, които позволяват оцеляването на Украйна".
"Неговата цел е да превърне Украйна в нефункционираща държава, неспособна да изхранва народа си и да изнася зърното си", каза Кофлър.
"Русия също се обърна към наказателни удари срещу културни и религиозни забележителности на Украйна, като част от кампания за психологически натиск, целяща да принуди Зеленски да капитулира", отбеляза тя, добавяйки, че Путин вероятно ще използва натиска върху световните цени на храните, за да принуди западните лидери да вдигнат санкциите срещу Русия и да оттеглят подкрепата си от Украйна с надеждата за бърз край на конфликта.
Украинският президент Володимир Зеленски се надяваше да осигури по-конкретна защита от НАТО, като гарантира кандидатурата на страната си за членство, но президентът Байдън на срещата на върха на НАТО в Литва по-рано този месец отхвърли хода в полза на "рационален път" за Украйна.
"Не мисля, че има единодушие в НАТО относно това дали Украйна да се присъедини към семейството на НАТО сега, в този момент, по време на война", каза Байдън.
"Например, ако се случи това, тогава знаете - и имам предвид това, което казвам - ние сме решени да се ангажирамес всеки сантиметър от територията, която е територия на НАТО", каза той. "Това е ангажимент, който всички сме поели, независимо от всичко. Ако войната тогава продължава, значи всички сме във война. Ние щяхме да сме във война с Русия, ако това беше такъв случай."
Вместо това НАТО се ангажира с многогодишна програма за помощ, за да помогне на Украйна да ускори прехода си от доктрините и оборудването от съветската епоха в опит да ѝ помогне да постигне други изисквания, необходими за членство.
Новият пакет ще "помогне за възстановяването на сектора за сигурност и отбрана на Украйна и за покриване на критични нужди като гориво, минно оборудване и медицински консумативи", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Avatarx
на 25.07.2023 в 23:27:50 #1озеки, специално за теб в Челябинск има страхотни квартири. Суперлуксозни външни тоалетни. Даже някои с тоалетна хартия! Сериозно! Можеш да поканиш Късопишкин на гости по всяко време!