Румъния внимателно следи ситуацията в Черно море и евентуалното развитие на военния конфликт на Руската федерация към Одеса и остава загрижена относно факта, че Черно море на практика не е отворено за международно движение, каза министърът на националната отбрана, Василе Динку, по повод срещата на началниците на европейските военноморски сили, организирана в сряда и четвъртък в Букурещ от румънските военноморски сили, съобщава "Аджерпрес".
Според съобщение на Министерството на националната отбрана, Динку присъства на официалното откриване на срещата, където приветства присъствието в Румъния на 25-те началници на военноморските сили от европейски страни, които са НАТО или Членове на ЕС и представители на ръководството на Съюзното морско командване на НАТО и Шести флот на САЩ са разположени в Европа, като последният е със статут на наблюдатели.
"Всички ние живеем в изключително тежки времена тук, в Черноморския регион, след военната агресия на Руската федерация срещу суверенна и независима държава Украйна", каза министърът. Присъствието в Букурещ на ръководителите на военноморските сили в Европа е "от по-голямо значение в контекста на сраженията в Черно море, като руските сили са близо до устието на Дунав, на Змийския остров".
"Румъния следи внимателно тази ситуация, възможното развитие на конфликта към Одеса и остава загрижена, че Черно море на практика не е отворено за международно движение", каза румънският министър на отбраната.
Той повтори, че операционализирането на бойната група на НАТО в Румъния се приближава и това, заедно с тези в България, Словакия и Унгария, ще доведе до консолидирането на този фланг на Алианса.
Динку показа своята признателност за ролята на военните флоти в този сложен геополитически контекст и каза, че е убеден, че "участието във военноморски мисии и операции на НАТО и Европейския съюз е допринесло за постигането на оперативна съвместимост, така необходима в момента".
Войната между Русия и Украйна разкрива нова поредица от предизвикателства пред глобалната сигурност с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни последици.
"Преди това трябва да останем обединени, да си сътрудничим тясно, особено от началото на тази нечовешка война, да продължим да тренираме заедно, изпълнявайки мисии в областите на отговорност и интереси и по същество да се развиваме заедно".
"В контекста на настоящите предизвикателства за сигурността в европейското морско пространство, CHENS допринася за консолидирането на единна визия сред представителите на европейските военноморски сили по отношение на сътрудничеството в областта и улеснява обсъждането на дефинирането на концепции ... на командването и механизъм за контрол, както и развитието на военен диалог на високо ниво и европейското военно сътрудничество във военноморската област", .
Румъния председателства този Европейски форум от миналата година и началникът на Генералния щаб на Военноморските сили, контраадмирал Михай Панайт, прехвърли в четвъртък ръководството на структурата на своя ирландски колега комодор Майкъл Малоун.
Срещата на началниците на Европейските военноморски сили е неформален и независим форум, съставен от ръководители на военните флоти в държави-членки на ЕС или НАТО, които имат военноморски сили. Целта на CHENS е да насърчава непрекъснато сътрудничеството между военните флоти на страните-членки, да анализира проблемите на съвместните интереси и да подобри ситуационната осведоменост в морската област в страните-членки.