Русия представя първата в света плаващ ядрена централа, съобщава "Франс прес". Въпреки предупрежденията на природозащитници, че това носи сериозен риск, днес той поема на пътуване в Северния ледовит океан.
Зареденият с ядрено гориво "Академик Ломоносов" ще потегли от арктическото пристанище Мурманск за своето 5000-километрово плаване към Североизточен Сибир.
Руската агенция "Росатом" обясни, че реакторът просто е алтернатива на изграждането на стационарна атомна електроцентрала на сушата, както и че възнамерява да продава такива реактори в чужбина.
Според природозащитни групи обаче проектът крие рискове и дори го нарекоха потенциален "Чернобил на лед" или "ядрен "Титаник".
Допълнително безпокойство създаде и експлозията по-рано през месеца при военен тест в Руския север, която доведе до временен скок на радиоактивността.
Очаква се пътуването на реактора да продължи между 4 и 6 седмици -продължителността ще зависи от метеорологичните условия и количеството лед по маршрута.
Работата по 144-метровия плавателен съд "Академик Ломоносов" започва през 2006 г. в Санкт Петербург. Когато пристигне в град Певек, Чукотка, той ще замени местен АЕЦ и затворен ТЕЦ на въглища.
По план производството на електричество трябва да започне към края на годината.
"Академик Ломоносов" е с водоизместимост 21 000 т, като на него са монтирани два 35-мегаватови реактора, подобни на използваните в атомните ледоразбивачи. С екипаж от 69 души той може да плава със скорост 3,5-4,5 възела.