Разгръщането на НАТО на изток е една от основните заплахи за националната сигурност на Русия, тъй като времето за полет до градовете от европейската част на страната намалява. Това заяви руският посланик в САЩ Анатолий Антонов пред Newsweek. Текстът е публикуван в събота на страницата на руското дипломатическо представителство във Фейсбук, съобщава ТАСС.

"Продължаващото напредване на Северноатлантическия блок на изток е една от основните заплахи за националната сигурност на Русия," подчерта Антонов. "С приближаването на блока към нашите граници времето на полет на авиацията и ракети на НАТО до Москва, Санкт Петербург и други големи градове в европейската част на страната намалява".

"Как би реагирало ръководството на САЩ, ако Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анджелис бъдат на прицел?", допълва той.

Според дипломата основната тема на разговорите със САЩ и НАТО е как да се поддържа мир и стабилност в Европа чрез изработване на гаранции за сигурност на базата на проекти на споразумения, предложени от Москва. "След разпадането на СССР ситуацията със сигурността в Европа рязко се влоши, заяви той. Пет вълни на разширяване на НАТО доведоха до факта, че днес частите на алианса се приближиха до нашите граници".

"НАТО непрекъснато нараства своя настъпателен потенциал, демонстрирайки военна сила по периметъра на руската територия. Около 40 големи учения се провеждат всяка година в непосредствена близост до границите на Русия, включително тестване на изстрелване на крилати ракети от стратегическа авиация и морски маневри в Черно и Балтийско море".

Русия ще вземе решение за целесъобразността от по-нататъшна работа със САЩ и НАТО, след като получи писмени отговори на проекти на споразумения за сигурност, каза Антонов.

"Трябва да се признае, че проведените миналата седмица дискусии със САЩ и НАТО все още не са дали съществен резултат", каза посланикът. "Очакваме писмени отговори от Вашингтон и Брюксел на нашите проектоспоразумения. Въз основа на тях ще вземем решение за целесъобразност от по-нататъшна съвместна работа".

Русия "също е готова да обсъди и контрапредложения", каза Антонов.

"Искаме Съединените щати и техните съюзници да разберат, че принципът на равна и неделима сигурност, залегнал в Заключителния акт от Хелзинки от 1975 г. и Истанбулската харта от 1999 г., трябва да бъде възстановен. Той не трябва да се прилага само за страните от НАТО".

Ситуацията в Украйна не бе в дневния ред на руско-американските преговори в Женева на 10 януари, тя бе спомената като второстепенна тема на заседанието на Съвета Русия-НАТО в Брюксел на 12 януари, каза посланикът.

Усилията на НАТО, насочени към военното развитие на бившите съветски републики, са неприемливи за Москва, каза Антонов. "Усилията на НАТО, насочени към военното развитие на бившите съветски републики, са неприемливи за нас. Това е изпълнено с разполагането на ракетни системи и други дестабилизиращи оръжейни системи, които пряко заплашват страната ни. В резултат на това рисковете от ескалация и преки военни сблъсъци в региона и извън него ще се увеличат многократно. Всичко има своите граници. Всъщност ние сме на ръба на пропаст", каза руският дипломат.

Антонов подчерта, че "за да предотврати подобно развитие на ситуацията" Русия е подготвила проекти на споразумения със САЩ и НАТО за гаранции за сигурност. "Именно тези документи бяха обсъдени на руско-американските преговори, както и на платформите на Съвета Русия-НАТО и ОССЕ. Тяхната цел е да поставят на хартия правно обвързващи гаранции, че алиансът ще се въздържа от всякакво по-нататъшно разширяване на изток, както и разполагането на ударни оръжия в непосредствена близост до нашите граници", обясни руският посланик.

Песков пред CNN: Русия и Западът са на съвсем различни пътища, напрежението е опасно за Европа

Песков пред CNN: Русия и Западът са на съвсем различни пътища, напрежението е опасно за Европа

Той вярва, че има известно разбирателство между страните и твърди, че няма военна ескалация от страна на Русия срещу Украйна