Въпреки че много експертни коментари за руско-китайските отношения отричат съществуването на съюз, тяхното задълбочаващо се военно сътрудничество опровергава това заключение. Съвместното поведение на страните все повече предполага, че доминираното от Китай многоизмерно партньорство е налице и обхваща още повече области от тяхната икономическа, политическа и военна политика, пише за The Hill Стивън Бланк, доктор и старши сътрудник в Института за изследване на външната политика, бивш професор по изследвания на руската национална сигурност и въпроси на националната сигурност в Института за стратегически изследвания към Военния колеж на армията на САЩ и бивш сътрудник на Макартър във Военния колеж на армията на САЩ. Бланк е независим консултант, фокусиран върху геополитиката и геостратегията на бившия Съветски съюз, Русия и Евразия.
Те обмислят изграждането на подводен тунел от Русия до Крим, за да помогнат на Русия да запази контрола над региона, но да го направи по-зависим от Китай. Само това подсказва истинското отношение на Китай към войната срещу Украйна.
Военното измерение на този задълбочаващ се съюз е многообхватен, трансрегионален, глобален по обхват, расте и според Путин, става все по-важен. Това военно сътрудничество представлява най-силната област на сътрудничество. Това включва усилия в Арктика, открития космос и вероятно в Европа. Например, китайско-руско сътрудничество се случи по отношение на газопровода "Балтконектор", което направи това сътрудничество заплаха за европейската инфраструктура, ако не и сигурността.
Той също така генерира де факто привеждане в съответствие с Китай в Азия, Арктика и с държави-измамници като Иран и Северна Корея. Може също така да се превърне в тристранен съюз със Северна Корея, което е очевидната цел на Ким Чен Ун. Освен това Русия се ангажира да следва примера на Китай в Африка.
Глобалните рискове за регионалната и международната сигурност са очевидни. The Economist съобщи, че Си има лоста да "търси руски военни технологии от висок клас, като ракети земя-въздух и ядрени реактори, предназначени за захранване на подводници" и влиянието да накара Путин да "откаже или забави доставките на подобни продукти на руски клиенти, които имат териториални спорове с Китай, като Индия и Виетнам. Освен това се отбелязва, че Русия може "да помогне за надграждането на ядрения арсенал на Китай или да работи върху съвместна система за предупреждение за ракети".
По същия начин, преди Путин да нахлуе в Украйна, високопоставен американски служител каза на Politico, че развитието на отношенията през последното десетилетие "е нещо много по-дълбоко и честно казано, по-притеснително" и "функционира като почти квазисъюз".
"Усъвършенствани изтребители, хиперзвукови технологии, много ефективни радари ... системи за бойна интеграция, които свързват различни служби по-ефективно, ядрено задвижване по отношение на подводници, нощно виждане - искам да кажа, мога да продължа безкрайно", продължи служителят.
Други анализатори цитираха сътрудничество в областта на изкуствения интелект, автономните системи и роботиката. Хеликоптерно нападение, борба с подводници, ранно предупреждение и сътрудничество в кибернетичната война също са фактори. Има координирани кампании за информационна война в развиващите се страни и засилени заплахи за Япония, Тайван и Южна Корея.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу наскоро каза, че двустранните отношения са образцови и отбеляза, че те стават все по-привлекателни за другите, което води до разширяване на кръга от "приятели и съмишленици", докато двустранното военно сътрудничество продължава да расте. Путин повтори това, заявявайки, че сътрудничеството тук става все по-важно.
Междувременно Путин се застъпи за по-тясно сътрудничество в космоса, "включително високоорбитални активи и нови перспективни видове оръжия" за "стратегическата стабилност" (вероятно ядрени оръжия) "както на Русия, така и на Китайската народна република".
Очевидно този съюз заплашва глобалната сигурност и възпиране и изисква политики, подходящи за нападенията, които Русия и Китай редовно извършват. Въпреки това остава неясно дали правителствата, да не говорим за експертите, разбират напълно измеренията на това предизвикателство.
Скорошният опит показва, че твърде често сме изненадани, въпреки че сме били ранно предупредени. Когато дойде следващият шок, вероятно ще бъде твърде късно да кажем, че сме били предупредени, защото тогава ще бъдем осъдени и ще бъдем признати за глупци.
chafeto
на 02.12.2023 в 11:08:17 #9Навремето американската дипломация успяваше да разделя противниците си и да привлича част от тях на своя страна. Днес американската дипломация успя да консолидира двата си най-големи противника. И не само това, но и направи така, че да тласне други по-малки "играчи" към орбитата големите им противници. И това ако не е падение за американската дипломация... Остава им да поемат такива ''глътки бъздух" Като Хавиер Милей в Аржентина, които само ще забавят развитието на настоящите процеси, но няма да ги спрат.
friend
на 01.12.2023 в 22:37:49 #8Китайците поставиха въпроса официално за части от Русия. Част от РФ си ги взеха... а ти говориш за Монголия и Казахстан, които реално вече са китайски. Преди две години в Казахстан настанаха размирици(провокирани от РФ),. Целта беше да бъдат въведени руски войски в Казахстан. Руснаците направиха десант и стояха само три дни, след което бяха поканени от Китай да напуснат страната.... и РФ просто напуснаха.
friend
на 01.12.2023 в 22:31:41 #7Казах ти "Да".
friend
на 01.12.2023 в 22:30:49 #6Георги Колкото до Монголия... тя първа ще бъде приобщена към Китай. Казахстан и Узбекистан вече са приобщени. Туркмения, въпреки верските различия, също вече е китайска. Причината са енергийните суровини. Има газопровод от Казахстан до Китай и той отдавна работи. В него са включени и Туркмения и Узбекистан.
georgi-zapryanov
на 01.12.2023 в 22:28:16 #5Избягваш въпроса ми. Монголия и Казахстан и те ли ще са в Китай?
friend
на 01.12.2023 в 22:25:17 #4Георги Да. Това искам да кажа. За сега мога да кажа, че има начало на тенденцията ... Това са островите по Амур и дадените концесии в Източна Русия, за 50 години напред. Това са 50 години... т.е. до 2070г. до тогава ще са се родили около 3 поколения китайци, които ще са си китайци и няма да се нарекат руснаци. Те няма и да върнат земите на Русия или няма как да бъдат изгонени оттам. Претенциите им дори и сега са официални и даже ракети със среден и малък обсег са разположени там - в северен Китай. Песков обясни, че те са насочени към САЩ, но това не е истина, защото те не могат да достигнат до САЩ, но до Москва могат. Измери разстоянията.
georgi-zapryanov
на 01.12.2023 в 22:15:22 #3#2 Ей, Приятелю. Отдавна не те бях виждал. Не знам кога последно погледна географската карта на Азия. Искаш да кажеш че Китай ще вземе Монголия и Казахстан и всичко на север от тях???
friend
на 01.12.2023 в 22:06:13 #2Руско-китайският съюз без ограничения е факт --------------------------- Всичко това ще е така, докато китайците не вземат това, което им е нужно от руската военна индустрия и си вземат Сибир до Урал..
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 01.12.2023 в 21:09:48 #1Пропаганда. Но зад нея личи страх.