САЩ определят 2011 година като „повратна година" в борбата срещу световния тероризъм, белязана от най-ниското ниво на проведени международни терористични удари от 2005 година насам, съобщава turkishweekly.net.
Данните са изготвени от американския Държавен департамент във връзка с доклада за световния тероризъм за 2011 година.
Според доклада, месец май 2011 година, когато бе убит лидерът на Ал-Кайда Осама бин Ладен, е отчетен като „връхна точка" в контратерористичните усилия през годината.
И други ключови фигури от Ал-Кайда са убити през 2011 година, включително операционният командир Атия Абдул Рахман, който бе убити в Пакистан през август и Ануар ал-Аулаки, шефът за външни връзки към Ал-Кайда за Арабския полуостров, който бе убити в Йемен през септември 2011 година.
Посочва се в доклада, че загубите за Ал-Кайда „поставят мрежата на пътя на упадъка, което ще е трудно да се промени".
Координаторът за контратероризъм към Държавния департамент Даниел Бенджамин заяви, че намаляването на позицииите на Ал-Кайда в ислямския свят също се илюстрира и във възникналите революционни надигания през миналата година - Арабската пролет.
Данните за намаляване на ефективността на терора не се отнасят за всички места по-света, според данните на САЩ.
Сериозният удар върху ядрото на Ал-Кайда, съчетано с подобряване на капацитета за борба срещу тероризма в няколко региона, допринасят за най-ниското ниво извършени терористични атаки в света от 2005 година насам.
Според доклада 10 283 терористични атаки са осъществени в 70 страни за миналата година. Резултатът е над 12,500 убити. По-ниският брой атаки се дължи на редуцираните удари с около 15% в Афганистан и Ирак.
Въпреки тенденцията, по думите на Бенджамин, САЩ и светът „не могат да си позволят да се отпуснат" в борбата срещу тероризма, в частност заплахата от сунитски екстремизъм, който е с основна вина за повечето атаки.
Обаче низходящата тенденция противоречи на терористичните атаки в Африка, където основните удари са от радикалната нигерийска ислямистска секта Боко Харам.
По отношение на Пакистан през 2011 година екстремистки групи продължават да търсят „убежище". С 8% са се увеличили атаките в страната в сравнение с 2010 година.
Според Бенджамин „САЩ са притеснени" от активността на мрежата Хакани, свързана с талибаните група, базирана в Пакистан и искат „повече действия" от страна на Исламабад срещу радикалната ислямистка организация „Лашкар-е Таиба".
От страните, които са на фокус на американския радар е Иран. Бенджамин смята, че „Иран остава сериозен спонсор на тероризма".
Сериозно сме обезпокоени от иранските действия чрез Ислямската Революционна армия и също отношенията им с Хизбула, тъй като се опитват да дестабилизират света, изтъкна той.
Относно широкия обхват на терористичните атаки по света Държавния департамент посочва и експлозията през януари 2011 година на московското летище "Домодедово" и атаката в Норвегия през юли 2011 година.
Юлиан-3
на 01.08.2012 в 21:13:05 #4Мдааа.....САЩ: 2011-та е повратна точка в борбата срещу световния тероризъм.....обаче - Месец юли е най-кървавият за Ирак за последните 2 години....очевидно там действат антитерористите.....
dk
на 01.08.2012 в 16:21:33 #3Ами най-много терористични актове има в Ирак, в Либия, в Афганистан и Пакистан. В Ирак колко са жертвите за година? В Афганистан? Махнете се от там, оставете хората да се оправят сами и всичко ще секне!
сеирджия
на 01.08.2012 в 15:23:01 #2Сигурно САЩ щяха да са по-убави, ако в отговор погалеха по главата талибаните и Саддам ... Както прави Путев с чеченския главорез Кадиров ... Уф, забравих, сичката лошотия по света идва от ЦРУ и Мосад... ЦРУ организира ударите на 11 септември ... Мосад организира удара в Бургас ... Каква още умнотия ? ... И рапоните викат - вижте рапона ... .
posredstven
на 01.08.2012 в 14:19:13 #1Че те точно ударите по Афганистан и Ирак са най-големите терористични актове през последно десетилетие. НЕ! ----------------- Това е точно така. Само че и света е пълен с рапони които не могат да го разберат. Те точно на тях разчитат