Администрацията на президента Джо Байдън разглежда възможността за изпращане на касетъчни боеприпаси в Украйна с цел подпомагане на контраофанзивата на Киев срещу Русия, съобщиха двама американски служители и източник, запознат с дебата, пише "Политико".
Дискусията за изпращане на усъвършенствани конвенционални боеприпаси с двойно предназначение се засили през последните дни, след като като прогресът на украинските войски на фронта на Русия се забави. Убеждението сред някои високопоставени американски служители е, че боеприпасите могат да бъдат един от многото инструменти, които правят кампанията на Украйна по-успешна.
През миналата година Белият дом изрази "загриженост" относно доставката на касетъчни боеприпаси в Украйна, но не се отхвърли възможността за тяхното предоставяне в по-късен етап на войната. Касетъчните боеприпаси не получиха сериозно внимание до сега, поради приоритетите, свързани с други аспекти на помощта на САЩ на Украйна.
Не е взето окончателно решение по въпроса, нито е определен график за изпращането на боеприпасите. Въпреки това един от американските източници, който предпочита да запази анонимност, сподели, че САЩ разглеждат възможността за предоставяне на касетъчни боеприпаси.
Касетъчните боеприпаси се изстрелват от високомобилни артилерийски ракетни системи и гаубици с калибър 155 мм, които САЩ предоставиха на Украйна като част от помощта за сигурността, предоставена от началото на войната. Тези боеприпаси разпръскват голям брой експлозиви върху широка площ, като създават потенциална опасност за цивилни лица. Някои от боеприпасите могат да останат неразредени и да представляват опасност и по-късно, като затрудняват движението на войските.
САЩ не са страна по Конвенцията за касетъчните боеприпаси от 2010 г., но Конгресът е ограничил възможността на администрацията да предоставя такива боеприпаси, с оглед на риска за цивилното население. Президентът или държавният секретар могат да отменят тези ограничения, при условие че се спазват високи стандарти.
Представители на Републиканската партия подкрепят изпращането на касетъчни боеприпаси, твърдейки, че те ще бъдат изключително ефективни срещу добре укрепените руски позиции, които украинците трябва да преодолеят. Демократите обаче са против този ход, като твърдят, че хуманитарните разходи и щетите за коалиционното единство ще превишат тактическите ползи от предоставянето на боеприпасите.
Въпреки това, репортаж от март на Независимата анкетна комисия на ООН за Украйна разкрива, че украинските въоръжени сили са използвали касетъчни боеприпаси и противопехотни мини, разпръснати с ракети, при атаките в град Изиум през 2022 г., когато руските въоръжени сили го контролираха.
bajbor
на 30.06.2023 в 14:52:24 #3# 2 все така да мачкат , току виж като влезнат в НАТО да оправят рашиото мъже/жени в натовската армия А и, между другото добре че обявиха началото на това контранастъпление - едно че беше голямо чакане, друго че току виж свърши а ние не сме разбрали
ВълкСчадъР
на 30.06.2023 в 14:44:36 #2А скоро поже и ядрени оръжия да доставят Лека полека , все по тежки и по далеко бойни оръжия се доставят, докато се затрие кочината
rosstrollnadzor
на 30.06.2023 в 12:18:20 #1до кaтила Tomm на 30.06.2023 в 12:04:55 гледам в Бахмут не ги бавят , на Антоновският мост също не ги бавят , и около Ровнопол така ... газят рашибозука с Leopard и Bradley ...