Правителството на САЩ определи "Фронта на съпротивата" (ФС), смятан за клон на пакистанската екстремистка групировка Лашкар-е-Тайба, като "чуждестранна терористична организация" заради атаката на 22 април в администрирания от Индия Кашмир, при която загинаха 26 души, заяви в четвъртък държавният секретар Марко Рубио.

Фронтът на съпротивата, известен още като Кашмирска съпротива, първоначално пое отговорност за нападението в Пахалгам, но дни по-късно я отрече.

Лашкар-е-Тайба, посочена като "чуждестранна терористична организация" от Съединените щати, е ислямистка групировка, обвинена в планиране на атаки в Индия и на Запад, включително тридневното смъртоносно нападение над Мумбай през ноември 2008 г.

Обявяването на ФС за "чуждестранна терористична организация" и "специално обозначен глобален терорист" е "в подкрепа на призива за справедливост" на президента Доналд Тръмп, заяви държавният секретар Марко Рубио. По думите му (ФС) е "прокси" на Лашкар-е-Тайба. Анализатори в Делхи също го определят като нейно разклонение.

Индия приветства решението. Външният министър Субрахманям Джайшанкар го нарече "силно потвърждение на сътрудничеството между Индия и САЩ в борбата с тероризма".

Светът на ръба на нова война: Индия удари Пакистан с ракети и дронове (ОБЗОР)

Светът на ръба на нова война: Индия удари Пакистан с ракети и дронове (ОБЗОР)

Исламабад засега се ограничава в отговора си - официални протести и стрелба по границата

Атаката в Кашмир доведе до ескалация между ядрените съперници Индия и Пакистан. Ню Делхи обвини Исламабад, който отрече участие и поиска независимо разследване. САЩ осъдиха нападението, но не посочиха Пакистан като отговорен.

Майкъл Кугелман, анализатор във Вашингтон, заяви, че решението на САЩ е знак на солидарност с Индия и потвърждение, че (ФС) е свързан с Лашкар-е-Тайба. По думите му това може да даде тласък на двустранните отношения, които преживяха труден период.

На 7 май Индия удари цели от другата страна на границата, които определи като "терористична инфраструктура", последвано от размяна на удари с бойна авиация, ракети, дронове и артилерия. Загинаха десетки, преди да бъде договорено прекратяване на огъня на 10 май.

Тръмп обяви примирието в социалните мрежи, приписвайки го на натиск от страна на Вашингтон, но Индия отхвърли тези твърдения и настоя, че двустранните въпроси трябва да се решават без чужда намеса.

Индия е ключов партньор на САЩ в стратегическите усилия за ограничаване на китайското влияние в Азия, докато Пакистан остава техен съюзник.

Лондон разреши на пакистанските авиолинии отново да летят до и от Великобритания

Лондон разреши на пакистанските авиолинии отново да летят до и от Великобритания

Комитетът за авиационна безопасност на Обединеното кралство констатира подобрения в сферата в Пакистан