Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман заяви, че САЩ са стратегически партньор и че Рияд има само няколко разногласия с администрацията на Байдън и се работи за разрешаването им, съобщава "Ройтерс".
Фактическият владетел на кралството заяви също, че Саудитска Арабия няма да приеме никакъв натиск или намеса във вътрешните си работи.
Президентът Джо Байдън, който заяви, че ще разговаря само със своя саудитски колега крал Салман, зае по-твърда позиция към Рияд по отношение на правата на човека и войната в Йемен, отколкото предшественика му Доналд Тръмп, който имаше силни връзки с принц Мохамед.
"Ние сме на повече от 90% в съгласие с администрацията на Байдън, когато става въпрос за саудитски и американски интереси и работим за укрепване на тези интереси", каза принцът.
"Въпросите, по които не сме съгласни, представляват по-малко от 10% и ние работим за намиране на решения и разбирания ... няма съмнение, че САЩ са стратегически партньор", добави той.
Саудитска Арабия също изгражда стратегическо партньорство с Русия, Индия и Китай, каза той в интервю за саудитската телевизия.
Администрацията на Байдън по-рано тази година публикува доклад на американското разузнаване, за връзките на престолонаследника с убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги през 2018 г., но му спести пряка отговорност. Принцът отрича да е замесен.
Той също така оттегли подкрепата за офанзивни операции на ръководената от Саудитска Арабия коалиция, която се бори срещу хусите в Йемен. Конфликтът се разглежда като прокси война между Саудитска Арабия и Иран в съперничество за регионално влияние.
Принц Мохамед заяви, че страната му иска добри отношения с Иран, с който Рияд прекъсна дипломатически отношения през 2016 г.
"Нашият проблем е с негативното поведение на Иран", каза той, като спомена ядрената програма на Техеран, ракетната програма и подкрепата в региона.
"Работим с нашите регионални и глобални партньори, за да намерим решения на тези проблеми и се надяваме да ги преодолеем за добри отношения в полза на всички", добави той.
Регионални източници съобщиха, че саудитски и ирански служители са провели директни разговори в Ирак този месец, насочени към облекчаване на напрежението с дискусии, фокусирани върху Йемен и усилията за съживяване на ядреното споразумение с Техеран от 2015 г.
Саудитска Арабия подкрепи решението на Тръмп през 2018 г. да напусне пакта и да възстанови санкциите срещу Иран. Техеран отговори с нарушаване на няколко ядрени ограничения.
Запитан за Йемен, принц Мохамед каза, че никоя държава не иска въоръжени милиции по границите си и призова хусите да "седнат на масата за преговори".
Миналият месец Рияд представи предложение за прекратяване на огъня за Йемен, но хусите все още не са го приели.
chafeto
на 29.04.2021 в 00:55:51 #1Т.е., и да транжират в някое от посолствата си още някой гласовит журналист, няма проблем.