Десетилетие след експеримента на сирийските кюрди за самоуправление те се опасяват, че очевидното сближаване между Дамаск и техния враг - турското правителство, може да им коства трудно извоювания начин на живот, съобщава "Ройтерс".
Преди избухването на конфликта в Сирия на около два милиона кюрди в страната не беше позволено да учат кюрдски език в училище или да отбелязват своите културни празници.
Година след началото на въстанието в Сирия през 2011 г. правителствените сили се изтеглиха от някои северни части на страната, проправяйки пътя за ръководена от кюрдите "автономна администрация", която да управлява свои собствени институции, включително училища, в които се преподава кюрдски език.
Мнозина в т.нар. автономна администрация обаче се боят, че могат да загубят новопридобитите си права, ако сирийското правителство се помири с Турция, която подкрепяше бунтовниците срещу президента Башар ал Асад от 2011 г. насам и атакува управляваните от кюрдите сирийски региони, които Анкара смята за заплаха за националната сигурност.
Ако приемем, че това споразумение се случи, това ще бъде последният удар върху автономната администрация, изградена върху система на равенство, демокрация и свобода, заяви Сюлейман Абу Бакр, 55-годишен жител на автономната зона.
Страховете сред кюрдското население се породиха от очевидното затопляне на отношенията между Дамаск и Анкара, което се насърчава от Москва. Всяко нормализиране на отношенията между двете страни би променило сирийската война, продължила десетилетие.
Ръководителят на турското разузнаване проведе секретни разговори в Дамаск този месец, турският външен министър насърчи помирението между бунтовническите бойци и правителството, а президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че би искал да се срещне с Асад, ако той присъстваше на срещата на върха в Самарканд миналата седмица.
Разговорите между Турция и Сирия вероятно ще засегнат близо 3,6 милиона сирийски бежанци, все още пребиваващи в Турция, които Ердоган иска да се завърнат в родината си.
Докато Турция е отявлен враг на автономната администрация, сирийските кюрди водеха напрегнат диалог с Дамаск, като същевременно поддържаха добри отношения с Москва и водената от САЩ коалиция, бореща се с джихадистите в Сирия.
Дори и Русия обаче може да се е обърнала срещу кюрдите сега, заяви Салех Муслим, съпредседател на Партията на демократичния съюз - основната партия в автономната зона.
По-рано тази година Ердоган обеща да проведе нова военна операция в Северна Сирия.
От 2016 г. насам Турция предприе три големи военни операции в Сирия, насочени към кюрдски милиции и организации, и офанзива в началото на 2020 г. срещу силите на сирийския режим.
Част от Северна Сирия се контролира от Силите за защита на народа, които Анкара смята за разклонение на Кюрдската работническа партия /PKK/, определена като терористична организация от Турция.
linkaln
на 21.09.2022 в 15:09:17 #1Смърт за БРИКС и ШОС и приятелите на Русия