От предизборната кампания на Хилари Клинтън обвиниха шефа на ФБР Джеймс Коми в "двойни стандарти" във връзка с ново разследване на имейли, свързани с кандидата на демократите за президент на САЩ, съобщава БиБиСи.
Коментарите са в отговор на съобщения на американски медии от вчера, че Коми е бил против публично обвиняване на Русия, че се меси в президентските избори в САЩ, включително, че стои зад хакерски атаки.
Коми е изразил притесненията, че оповестените в публичното пространство обвинения срещу Русия от страна на официалните американски власти преди няколко седмици могат да окажат влияние върху изборите. Според него това е трябвало да бъде направено след вота на 8 ноември.
ФБР отказва да коментира информацията пред британската медия.
Според разпространената информация шефът на бюрото е отказал да се подпише под съобщението на вътрешния департамент и националното разузнаване на 7 октомври, с което Вашингтон публично обвини Русия в намеса във вътрешните работи на САЩ.
"Американското разузнаване е уверено, че руското правителство директно е компрометирало имейли на американски представители и институции, включително на американски организации (...) с тези кражби и разкрития се е целяло намеса в американския изборен процес", се казва в съобщението на разузнаването.
Коми е съгласен със съобщението, но е бил против публикуването преди изборите, според американски медии.
Твърди се, че руски хакери са атакували демократите, за да помогнат на кандидата на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп.
"Невъзможно е да се разглежда това като нещо по-малко от крещящ двоен стандарт", каза мениджърът на кампанията на Клинтън Роби Мук. Той също призова Коми незабавно да обясни това противоречие и да прилага същите стандарти по отношение на обкръжението на Доналд Тръмп, както го прави с Хилари Клинтън.
Обвиниха шефа на ФБР, че е нарушил закона, "погвайки" Клинтън
Лидерът на демократите в Сената на САЩ
Коми си навлече гнева на правосъдното министерство и на редица политици, след като в петък, 11 дни преди изборите, писа до Конгреса, че ФБР проверява нови имейли, които може да са свързани с частния сървър на Клинтън, докато е била държавен секретар.
Правосъдното министерство смята, че огласяването на такава информация в навечерието на изборите би оказалo влияние.
През март 2015 година стана ясно, че Клинтън е нарушила федерални правила като е поддържала кореспонденция с частен имейл сървър, докато е била държавен секретар в периода 2009-2013 година. Коми заключи през юли, че Клинтън е била "изключително небрежна" в боравеното с класифицирана информация, но ФБР не намери доказателства за повдигане на обвинения.