Шест европейски държави предупредиха изпълнителната власт на Общността да не спира с депортациите на отхвърлените за убежище афганистанци, въпреки голямото настъпление на талибаните в Афганистан, след изтеглянето на частите на НАТО, съобщава "Ройтерс". 

Талибаните, които се борят за възстановяване на строгия ислямски закон след свалянето им от власт през 2001 г., постигнаха големи победи в кампанията си срещу правителството, докато чуждите сили, ръководени от САЩ, се оттеглиха.

"Спирането на връщането изпраща грешен сигнал и вероятно ще мотивира още повече афганистански граждани да напуснат домовете си на път за ЕС", се казва в Австрия, Дания, Белгия, Холандия, Гърция и Германия в писмо до Европейската комисия на 5 август.

"Ето защо призоваваме вас и вашите екипи в Комисията да засилим разговорите с афганистанското правителство за това как връщането в Афганистан може и ще продължи през следващите месеци", се казва в писмото, видяно от "Ройтерс".

Много държави-членки на ЕС са нервни, че събитията в Афганистан могат да предизвикат повторение на миграционната криза в Европа през 2015/16 г., когато хаотичното пристигане на повече от милион души от Близкия изток разтегна системите за сигурност и социално подпомагане и подхранва подкрепата за крайнодесните групи.

Хванаха 25 мигранти на АМ "Тракия" край Пловдив

Хванаха 25 мигранти на АМ "Тракия" край Пловдив

Всички са млади мъже от Афганистан

Европейската комисия заяви, че е получила писмото от шестте страни и ще отговори, когато е готова.

На въпрос дали Комисията счита Афганистан за безопасна страна, в която търсещите убежище могат да бъдат върнати, говорител отговори, че това зависи от държавите-членки.

Очаква се въпросът да бъде изнесен на кризисна среща на министрите на вътрешните работи на ЕС на 18 август, която беше организирана главно за обсъждане на нарастването на незаконните преминавания от Беларус към страните членки на ЕС Литва, Полша и Латвия.

От 2015 г. около 570 000 афганистанци са поискали убежище в ЕС, отбелязват в писмото си шестте държави от ЕС, 44 000 само през 2020 г., което прави Афганистан втората най-голяма страна на произход през миналата година.

"Ние напълно признаваме чувствителната ситуация в Афганистан в светлината на предвиденото изтегляне на международни войски", заявиха страните и добавиха, че приблизително 4,6 милиона афганистанци вече са разселени, много от тях в региона.

Шестте страни призоваха блока да се опита да осигури най-добрата подкрепа за бежанците, като засили сътрудничеството с Афганистан, Пакистан и Иран.

Белгийският държавен секретар по въпросите на убежището и миграцията Сами Махди защити инициативата срещу критики. "Това, че регионите на дадена държава не са безопасни, не означава, че всеки гражданин на тази страна автоматично има право на защита", каза той.

Високопоставен представител на ЕС заяви, че около 400 000 афганистанци са вътрешно разселени през последните месеци и през последните дни се е увеличил броят на хората, бягащи в Иран.

Той определи ситуацията като по-малко драматична от последните кризи в Сирия и Ирак, защото Кабул все още има стабилно правителство, с което ЕС може да работи. Въпреки това принудителното връщане на търсещите убежище сега би било трудно. "Като се има предвид контекста, трудно е да си представим, че за момента ще провеждаме операции по принудително връщане".

Орбан, Бабиш и Моравецки предупреждават за миграционна заплаха от Афганистан

Орбан, Бабиш и Моравецки предупреждават за миграционна заплаха от Афганистан

В Централна Европа чувстват, че са "само пионки върху някаква европейска дъска за шах"