Турция обяви, че ще изтегли още свои войници от Северен Ирак и призна, че има проблеми в комуникацията с иракското правителство по въпроса, съобщава АП.
Турция разположи войници и танкове във военен лагер в северната част на Ирак този месец. Според турското правителство мярката е свързана със защита на инструктори, които обучават местни бойци за борба с ДАЕШ („Ислямска държава”). Багдад осъди действията като незаконно нахлуване на иракска територия. Преди няколко дни Анкара изтегли част от разположените военни части.
Турското външно министерство съобщи, че правителството „признава притесненията на Ирак и в съответствие с изискванията за водената срещу ДАЕШ („Ислямска държава”) борба, продължава да изтегля военни сили от провинция Ниневия”.
Анкара предприема действия след призива на американския президент Барак Обама, който разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган в петък и го призова „да предприеме допълнителни стъпки за деескалиране на напрежението с Ирак”.
Sting_5
на 21.12.2015 в 08:25:45 #2„да предприеме допълнителни стъпки за деескалиране на напрежението с Ирак”.== колко мило казано....Има искане от иракското правителство в "Съвета за сигурност" за изтегляне на незаконно нахлулите на иракска територия турски окупатори.Останалото са празно дърдорене.
ce
на 20.12.2015 в 15:23:18 #1щатите и нато има още много акота да почистват