Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвинява крайнолеви екстремистки групи за подбуждането на среднощните грабежи и насилие в американски градове, но разузнавателна оценка предлага ограничени доказателства, че организирани екстремисти стоят зад анархията.

Като част от вътрешна, разузнавателна оценка на протестите от 1 юни, разгледана от "Ройтерс", представители на Департамента на вътрешната сигурност (DHS) отбелязват, че по-голямата част от насилието изглежда е свързано с опортюнисти.

 Тръмп: САЩ ще включат „Антифа” в списъка с терористичните организации

Тръмп: САЩ ще включат „Антифа” в списъка с терористичните организации

Активисти на „Антифа” участват в размириците...

В оценката, подготвена от отдела по разузнаване и анализи към департамента, се пояснява, че някои доказателства са основани на отворени източници и DHS докладва, че анархисткото движение "Антифа" може да е допринесло за възникването на насилието, което се споделя от някои местни полицейски отдели в публични съобщения и интервюта с "Ройтерс".

Осведомителната агенция е разгледала само част от документа и отбелязва, че в него не се предоставят някакви конкретни доказателства насилието да е дело на екстремисти, но се подчертава, че бели супремасисти (превъзходство на бялата раса - Бел. ред) работят онлайн за увеличаване на напрежението между протестиращите и полицията, призовавайки за насилие срещу двете групи. В същото време няма доказателства бели супремасисти да са предизвикали насилие на някой от протестите, пише в документа.

Китай се подигра на САЩ, как пази човешки права и праща армия срещу протестиращи

Китай се подигра на САЩ, как пази човешки права и праща армия срещу протестиращи

САЩ трябва да премахне расовата дискриминация и да защити малцинствата си

Говорител на департамента каза, че агенцията ще подведе отговорните за безредиците, но не коментира конкретно разузнавателната оценка. Няма коментар от Белия дом и Държавния департамент.

В САЩ възникнаха протести след убийството на чернокожия Джордж Флойд в ръцете на бял полицай, който държа коляното си върху врата на жертвата близо 9 минути в Минеаполис, Минесота, на 25 май. Вече повече от седмица протестите в редица американски градове прераснаха в грабежи и сблъсъци с полицията.

Главният прокурор Уилям Бар заяви, че насилието в Минеаполис и други градове е предизвикано от "крайнолеви екстремистки групи", което повтаря тезата на Тръмп. Бар каза, че тези, които предизвикват насилие, пътуват до горещи точки от други щати.

Над 9 хиляди души са задържани в САЩ от началото на протестите

Над 9 хиляди души са задържани в САЩ от началото на протестите

Най-много протестиращи са задържани в Лос Анджелис

Двама източници от Министерството на правосъдието обаче заявиха пред "Ройтерс", че имат малко доказателства в подкрепа на обвиненията на Бар.

Документи от някои градове, където възникна насилие, такива като Балтимор, Минеаполис и Вашингтон, показват, че повечето задържани и обвинени в грабежи, унищожаване на имущество и насилие живеят в тези градове или в близките предградия.

Някои местни и федерални представители се позовават на ясни сигнали, че сблъсъците са организирани. Представител на полицията в Ню Йорк разкри, че протестиращи са били подготвени за сблъсък с полицията, използвайки разузнавачи, криптирани телекомуникации и предварително сформиране на медицински екипи.

Висш представител на DHS заяви, че има "невероятно силни индикации", че насилието в някои градове е организирано.

Националната гвардия разследва използването на хеликоптери по време на протестите в САЩ

Националната гвардия разследва използването на хеликоптери по време на протестите в САЩ

След съобщенията за вертолети летящи на малка височина над протестиращи

Федералните власти съобщиха, че са започнали да установяват самоличността на хората, които помагат за превръщането на протестите в насилие.

Полицията на различни места обяви, че има признаци, че някои нападения и грабежи са организирани.