Срещу €75000 бившият премиер на Каталуния Карлес Пучдемон излезе на свобода под гаранция, съобщи Ройтерс. Агенцията отбелязва, че решението за евентуално екстрадиране в Испания на Пучдемон ще бъде взето през следващите два месеца.
Съдът в северния германски град Ноймюнстер реши, че Пучдемон може да бъде екстрадиран на основание обвинението за разхищение на публични средства, но не и по обвинението за бунт.
Пучдемон няма право да напуска Германия без разрешението на германската прокуратура, уточняват местните издания.
Освен това каталунският лидер трябва да има германски адрес и поне веднъж седмично да се явява в полицията на град Ноймюнстер.
Пучдемон е преследван от властите в Мадрид заради това че организира референдума за независимост от Испания миналата есен.
В затвора Пучдемон беше посетен от съпругата си Марсела Топор.
Лидерът на каталунските сепаратисти е в изгнание от няколко месеца. На 25 март германската полиция го задържа в изпълнение на европейска заповед за арест. Това доведе до демонстрации пред германското консулство и размирици в Барселона.
Междувременно Пучдемон обжалва пред Върховния съд на Испания повдигнати срещу него обвинения в бунт, противодържавна дейност и злоупотреба с държавни средства. В апела си, който е от 85 страници, цитиран от испански медии, Пучдемон отхвърля обвиненията и твърди, че не е имало насилие на референдума на 1 октомври 2017 г., което е причина да бъде обвинен в бунт.
Той може да получи до 30 г. затвор, ако бъде осъден от испанския съд за подклаждане на бунт.