Европейският регион, известен с едни от най-силните здравни системи в света, е в застой или дори назад по редица показатели от здравето на децата и юношите до хроничните заболявания. Това сочат данните от последния Европейски здравен доклад на Световната здравна организация (СЗО), който се основава на последните налични данни във всички 53 държави членки в Европа и Централна Азия. Докладът се публикува на всеки три години.
Според данните в доклада за смъртността на деца под пет години във всички 53 държави членки 75 647 деца са починали преди петия си рожден ден през 2022 г. Първите пет причини за смъртността на деца под пет години са: усложнения при преждевременно раждане, асфиксия при раждане, вродени сърдечни аномалии, инфекции на долните дихателни пътища и неонатален сепсис и други инфекции.
Като допълнителни причини за смъртността на децата СЗО посочва:
- 1 от всеки 5 юноши в Европейския регион се бори с психично заболяване.
- Самоубийството е водещата причина за смърт сред младежите от 15 до 29-годишна възраст.
- Момичетата по-често съобщават за проблеми с психическото здраве в сравнение с момчетата.
- 15% от подрастващите съобщават, че наскоро са преживели кибертормоз.
- 1 от всеки 10 юноши на възраст 13-15 години употребява някаква форма на тютюнев продукт, включително електронни цигари.
- Почти 1 от 3 деца в училищна възраст е с наднормено тегло и 1 от 8 живее със затлъстяване.
Маркетингът на продукти с високо съдържание на сол, мазнини и захар има отрицателно въздействие върху моделите на потребление на децата и юношите, заедно с дългосрочно лошо здраве. И все пак повечето страни все още позволяват подобни вредни маркетингови практики да продължат, изтъква СЗО.
Европа е постигнала голям напредък в справянето с неинфекциозните болести (НИЗ), като най-малко 10 държави членки са постигнали целта на здравната организация за намаляване с 25% на преждевременната смъртност от четирите основни неинфекциозните болести. Но все пак СЗО обръща внимание, че един на всеки шест души в Европа умира преди да навърши 70 години от сърдечно-съдови заболявания, рак, диабет или хронични респираторни заболявания.
Сърдечно-съдовите заболявания представляват 33,5% - или това е 1/3 - от преждевременната смърт от незаразни заболявания в региона, като рискът е почти пет пъти по-висок в Източна Европа и Централна Азия, отколкото в Западна Европа. Ракът причинява 32,8% от преждевременните смъртни случаи.
Отделно от това Европа има и най-високия прием на алкохол в света - на възрастен на година се падат средно по 8,8 литра чист алкохол. С най-нисък прием са страните от Централна Азия. Употребата на тютюн сред възрастните в Европа също остава висока - общо 25,3%. Регионът няма да успее да постигне целта за 30% намаляване на тютюнопушенето до 2025 г.
По думите на д-р Ханс Хенри Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, "неинфекциозните заболявания все още не получават вниманието, което заслужават, въпреки че представляват 90% от всички смъртни случаи в нашия регион". Той уточни, че е интересно, че заболеваемостта от рак е по-висока в Западна и Северна Европа в сравнение с Източна Европа и Централна Азия, където сърдечно-съдовите заболявания са по-чести, отчасти поради различните условия на живот, здравното поведение на населението и ефективността на здравната система.
Отделно от това Европейският регион на СЗО е най-бързо затоплящият се от шестте региона на здравната организация - температурите се покачват около два пъти по-бързо от средната глобална скорост. В целия регион всяка година има около 175 000 смъртни случая, свързани с горещината. Освен това е важно да се признае въздействието на самия здравен сектор върху околната среда. През 2020 г. глобалният сектор на здравеопазването е отговорен за приблизително 5% от глобалните емисии на парникови газове.
Като друг проблем на региона СЗО отчита неоптималните нива на ваксиниране през последните години. Антиваксинните настроения, подхранвани от дезинформация, доведоха до възраждане на предотвратими болести, отбелязва организацията. През 2023 г. е имало 58 000 случая на морбили в 41 държави-членки на СЗО/Европа, което е 30-кратно увеличение спрямо предходната година.
Но пък се отича успех в борбата с туберкулозата - в Европейския регион се отчита 25% намаление на заболеваемостта от туберкулоза и 32% намаление на смъртните случаи от туберкулоза между 2015 г. и 2022 г. Въпреки това резистентната към лекарства туберкулоза остава нарастващ проблем. Тези трудни за лечение случаи на резистентна туберкулоза представляват една четвърт от новите случаи и степента на успеваемост при лечението им е доста под целта от 80%. Въпреки това, нови доказателства от 13 държави показват как намален 9-месечен план за лечение на мултирезистентна туберкулоза има процент на успеваемост на лечението от 83%, много над текущия среден процент на успех за Европейския регион от 57%. В миналото лечението на резистентна към лекарства туберкулоза можеше да отнеме до 3 години.
Освен това около 3 милиона души живеят с ХИВ. Въпреки че процентът на диагностицирана ХИВ инфекция е намалял от 16,4 на 12,4 на 100 000 от 2013 г. до 2022 г. в целия регион, само 72% от заразените знаят за своя статус и само 63% получават животоспасяваща антиретровирусна терапия. Само пет от 53-те държави членки в региона изпълняват целта да имат 90% от ХИВ-позитивните случаи на лечение.
Деменцията е една от най-често срещаните болести сред възрастните хора в Европейския регион. През последните няколко десетилетия се наблюдава рязко увеличение на дела на смъртните случаи, причинени от болестта на Алцхаймер и други деменции. През 2019 г. деменцията е засегнала повече от 14 милиона души в региона, като се очаква разпространението да се удвои до 2030 г.
СЗО/Европа започна всеобхватен консултативен процес с всичките 53 държави членки, за да начертае приоритетите и действията през следващите пет години, използвайки Европейския здравен доклад като ключова база от доказателства за насочване на дискусиите. Втората европейска работна програма ще бъде приета от държавите членки в Регионалния комитет на СЗО/Европа в края на октомври.