Нова стратегия за ракетна защита от "заплахата Северна Корея, Китай и Русия" представи днес американският президент Доналд Тръмп, предадоха световните информационни агенции. Целта е защита на САЩ, заяви президентът. 

Той направи това на пресконференция в Пентагона, в която участваха още военният министър Патрик Шанахан и вицепрезидентът Майк Пенс. Припомняме, че по-рано днес беше съобщено за предстоящото изявление по темата. 

Тръмп: 100% подкрепяме НАТО

Тръмп: 100% подкрепяме НАТО

След спекулациите, че президентът обмисля оттегляне от организацията

Нашата цел е проста: да засечем и унищожим всяка идваща насам ракета, каза той. Държавният глава повтори, че негов дълг е да защитава страната и заради това иска най-модерната отбранителна система. 

Светът се променя и това ни задължава да се променяме още по-бързо, настоя той. Тръмп отново настоя, че сигурността изисква строеж на стени като тази по границата с Мексико и изготвяне на подобни стратегии.

По време на пресконференцията, Тръмп засегна и други въпроси, сред които и НАТО. Той декларира "100%-ва подкрепа" на САЩ за Алианса. Изявлението бе направено дни, след като се появиха спекулации, че президентът обмисля оттегляне от организацията.

Шаханан уточни, че властите нямат за цел да си търсят и създават врагове, но няма и да ги игнорират.

САЩ възпира Русия и Китай с ядрен арсенал и сензори в космоса

САЩ възпира Русия и Китай с ядрен арсенал и сензори в космоса

Пентагонът не може да спре с ПВО, атака от голяма ядрена сила, като Русия или Китай

Документът съдържа 108 страници. Това е първото обновяване на стратегията от 2010 година насам. Предвижда се евентуално разполагане на космически сензори за откриване и проследяване на вражески ракети. Представянето му бе предвидено за миналата година, но бе отложено с обяснението, че част от информацията е поверителна и се нуждае от допълнително ревизиране.

Прегледът на противоракетната отбрана препоръчва изучаване на експериментални технологии, включително перспективи за космическо оръжие, което би могло да свали вражеските ракети - връщане към така наречената инициатива "Междузвездни войни" на Роналд Рейгън от 80-те години на миналия век.

Пентагонът твърди, че американските ПВО са твърде малко, за да могат да противодействат на атака срещу САЩ от голяма ядрена сила, като Русия или Китай.

Вашингтон се надява, че тези страни вместо това ще бъдат възпирани от атаките на американския ядрен арсенал. Русия счита, че противоракетната отбрана на САЩ напредва като заплаха, а докладът на Тръмп е вероятно да предизвика напрежение с Москва.

Китай, от своя страна, също тревожи Пентагона с напредъка в хиперзвуковата технология, която може да позволи на Пекин да изстрелва ракети, които са далеч по-трудни за откриване.

Междувременно, стана ясно, че шътдаунът отмени пътуването на американската делегация за Световния икономически форум в Давос.

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси бе принудена да отмени пътувания по същата причина.