Страните от Централна Европа са в готовност да приемат бежанци от Украйна, съобщава "Ройтерс".
Полша създаде приемни пунктове по границата си, а Унгария планира да изпрати войски, за да създаде коридор за бежанци.
Всички държави от източния фланг на Европейския съюз някога са били част от командвания от Москва Варшавски договор, а сега са членки на НАТО. Сред тях Полша, Унгария, Словакия и Румъния граничат по суша с Украйна.
По-рано днес Русия започна пълномащабна инвазия в Украйна по суша, въздух и море - най-голямата атака на една държава срещу друга в Европа след Втората световна война. Това потвърди най-лошите страхове на Запада и породи опасения от огромен наплив от бягащи хора от Украйна - страна с 44 милиона души население.
Полша призова за "възможно най-безжалостни санкции" срещу Русия, а чешкият външен министър нарече нахлуването "варварски акт на агресия".
До днес Унгария, която изгради добри отношения с Русия на президента Владимир Путин, не осъди изрично атаката, но външният й министър каза, че войната би била "най-лошият сценарий". Той подчерта, че Унгария напълно подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
В следващите няколко часа ще бъдат създадени пунктове за приемане на бежанци от Украйна, съобщи полският заместник-министър на вътрешните работи Павел Шефернакер.
Най-напред в близост до границата ще бъдат създадени осем такива пункта, които да предоставят храна, медицинска помощ и информация за потенциални бежанци.
Унгария от своя страна заяви, че ще изпрати неуточнен до момента брой войници в граничната зона с Украйна.
Говорител на полското правителство заяви, че полските дипломатически мисии в Украйна ще продължат да работят "доколкото е възможно", но външното министерство призова всички полски граждани да напуснат страната.
Унгария също съобщи, че посолството й в Киев остава отворено. Чехия от своя страна затвори дипломатическата си мисия, въпреки че нейното консулство в западноукраинския град Лвов остава отворено.