COVID-19 може да мутира в по-малко агресивен щам, пише "Дейли телеграф".

Екип от учени в Сингапур е видял първи проблясък на надежда. COVID-19 може да мутира в по-малко опасен щам след откриване на ключов протеин, който се подозира, че засяга предаването на вируса и че при някои пациенти е изчезнала тежестта на протичане. 

Проучване развенча конспиративните теории - коронавирусът е естествен, а не лабораторен

Проучване развенча конспиративните теории - коронавирусът е естествен, а не лабораторен

Новият коронавирус не е "лабораторно изграден"

Вестник The Australian се е сдобил с изследването на Университета "Дюк" в Сингапур. Учените съобщават, че разпадането на протеина, открит в 8 пациенти в Сингапур между 9 февруари и 2 март, е в съответствие със случаи в края на епидемията от тежкия остър респираторен синдром (SARS) през 2003 г. и може да сигнализира за отслабване на заразата.

Лидерът на екипа Уанг Линфа, австралийски вирусолог, коментира, че откритието е значимо, защото е "важно за света да знае, че както SARS и MERS, COVID-19 може да се промени".

Учени в Австралия с важна стъпка към лечение и ваксина за коронавируса

Учени в Австралия с важна стъпка към лечение и ваксина за коронавируса

Имунната система на хората реагира на коронавируса по същия начин, по който обикновено се бори с грипа

Сред първите белези на новия коронавирус, установени по-рано от учени от Световната здравна организация, са тези, че е генетично по-стабилен от предшествениците си SARS и MERS.

По последни данни на Световната здравна организация по света има над 207 000 потвърдени случая, а починалите са повече от 8600. Регистрирани са случаи в 166 държави. Данните на Университет "Джон Хопкинс" показват над 218 000 случая и близо 9000 починали в 158 държави.

Можете да следите случаите на коронавирус в България на сайта на Военномедицинска академия, на сайта на Министерството на здравеопазването и за света на инфографиките на Световната здравна организация и на Университет "Джон Хопкинс".