Крим е на прага на нова екокатастрофа, съобщава украинската агенция Униан.
Описаната от експертите ситуация може да доведе до увеличаване на масовите заболявания сред населението в окупирания Крим (според твърдението на Украйна - б.р.), както и да влоши флората и фауната на тази част на Черно море.
Според експерти, има висока вероятност от рязко влошаване на екологичната ситуация в полуострова, съобщава украинската агенция, допълвайки, че става въпрос за района на Керч.
Опасността от екокатастрофа е свързана с разработката на търговски строителни предприятия, контролирани от Русия. Там се съхраняват отпадъците от металургичните производства, получени в резултат от дейността на Камиш-Бурунгския железодобивен комбинат в контекста на добиване на свободни строителни материали, пише на страницата си във Фейсбук координаторът на групата "Информационно съпротивление" Дмитрий Тимчук.
Той заяви, че създаването на мястото на кримското езеро Нижне-Чербушское и Верхне-Чербушское хранилище за отпадъци от металургията е хидротехническо съоръжение, което има токсични вещества във вид на фини частици.
Съдържащият се в тях фосфор, хром, ванадий и арсен превишават пределно допустимите норми на концентрация около 30-150 пъти, в зависимост от мястото, където е взета пробата.
"В същото време натрупаните запаси от насипни отпадъци сега се използват в качеството на добавки при изготвяне на цимент и строителен пясък. Тази ситуация може да доведе до повишаване на масовото заболяване на населението, а така също и застрашава флората и фауната на стотици километри от хранилището на пътя на разпространение на токсични вещества на морската вода по бреговете на Черно море", подчерта експертът.
Припомняме, Камиш-Бурунският железодобивен комбинат е закрито предприятие за добив, обогатяване и агломерация на руда (в това число с примеси на арсен, фосфор и др.) в района на Керч. По-рано там се добиваше желязна руда.
В него са три железодобивни кариери и една кариера с варовик, инсталации за надробяване и обогатяване на металните сплави и други обекти.
По-рано старши научният сътрудник на Института за водни проблеми на руската академия на науките, хидроинженер Юрий Медовар предупреди, че през месец май в Крим може да свърши питейната вода.
panopsihikum
на 29.01.2019 в 01:55:49 #6Абе джурналята от Нюза, дайте го малко по-професионално моля, що не напишете например как Дони замърсява природата, или как цялото човечество се е запретнало яко да *** майката на планетата... Моля, не губете общата картина от погледа. Вижте там защо се дрънка оръжие, защо 1% от населението притежава повече от половината богатство на света, а 5-6% остатъка, от къде идва тая смъртоносна лакомия... Вижте там, прочетете например "Смешен плач" на Ботев, спомнете си за думите "Гордост" и "Достойнство"... Моля...
petko-jekov-sMZcXdpy
на 28.01.2019 в 21:24:44 #5Нали щяха да забраняват фалшивите новини !Тази простотия само *** би се замислил дали е истинска
loko-pd
на 28.01.2019 в 19:19:40 #4Крим имаше референдум и те си избраха Русия сега О крайните плачат.Там живеят руснаци .
Кастело Белведере
на 28.01.2019 в 18:35:48 #3Че русия кога се е грижила за околната среда... особено пък в окупирана територия като Крим едва ли биха се засрамили. Важното е да се бълват стомана и железа за убиване на хора.
ISIS
на 28.01.2019 в 18:31:37 #2ти сигурно си от хорате живеещи там, да се изказваш толкова "подготвено". Поне роднина или близък приятел да имаше може да стане. Но за крим чуваш само от руските сводки, трол нещастен
posredstven
на 28.01.2019 в 18:10:53 #1Може да наричате Крим окупиран, но по важно е хората там какво мислят . А те не се чувстват окупирани. Така че вие им подменяте мнението, нещо типична за Клозето-Соросоидната пропаганда