В Европейския съюз не успяха да постигнат консенсус за подновяване на лиценза за използване на хербицида глифозат, съобщава "Дойче веле".

Глифозатът е действащото вещество в средствата, произвеждани под търговските наименования Roundup на транснационалната компания "Монсанто".

ЕП призова за пълна забрана на глифозата до 2022 г.
Обновена

ЕП призова за пълна забрана на глифозата до 2022 г.

ЕК оттегли предложение за удължаване на разрешителното с 10 г.

Понастоящем глифозат се използва интензивно не само в земеделието, но и в парковете и обществените пространства. Той е от решаващо значение за отглеждане на генетично модифицирани култури, много от които са модифицирани, за да са резистентни на глифозат.

Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация заключи през март 2015 г., че глифозатът може да причини рак.

Евродепутатът Радев иска повече изследвания за глифозата
Обновена

Евродепутатът Радев иска повече изследвания за глифозата

Продуктът е силно оспорван, тъй като има съмнения, че предизвиква ракови заболявания

В края на миналия месец Европейският парламент призова за спиране употребата на хербицида глифозат до 2022 г., което принуди Европейската комисия да оттегли предложение за 10-годишно удължаване на разрешителното. Новото предложение е разрешителното за използване да бъде удължено с 5 г.

В продължение на 18 месеца в евросъюза не могат да се договорят за употребата на хербицида.

Днес ЕС гласува дали да удължи използването му в рамките на общността, но страните не успяха да постигнат консенсус. По време на гласуването не бе постигнато квалифицирано мнозинство, което означава повторно отлагане на решението, според депутати.

Продукти съдържащи глифозат не са разрешени в ЕС

Продукти съдържащи глифозат не са разрешени в ЕС

Понастоящем глифозат се използва интензивно не само в земеделието, но и в парковете и обществените пространства

Настоящият лиценз изтича на 15 декември, но има 18-месечен гратисен период.

14 държави гласуваха в полза подновяване на разрешителното, а девет - против. Пет държави, включително и Германия, се въздържаха. Сега предложението може да бъде разгледано в апелативна комисия или алтернативата е ЕК да изготви ново предложение, което да бъде подложено на гласуване.

"Нямаше квалифицирано мнозинство за удължаване на глифозата на днешното гласуване", съобщи министърът на околната среда на Люксембург Карол Дишбург.

Белгийският министър на земеделието Денис Дукарме потвърди резултата.

Две условия трябва да бъдат изпълнени, за да има квалифицирано мнозинство: 55% от страните членки на ЕС да подкрепят предложението и то да бъде подкрепено от държави, които представляват най-малко 65% от общото население на ЕС.

Франция обяви, че подкрепя удължаване на лиценза само с 3 г.