Нова Зеландия гласува ново законодателство за затягане на контрола над притежанието на оръжие, съобщават медии.
119 депутати срещу един в 120-местния парламент гласуваха за прокарване на проектозакон, който беше внесен в понеделник. Новият закон ще влезе в сила от 12 април - по-малко от месец след атаките на 15 март. Плановете за промяна в законодателството бяха съобщени първо от премиера Джасинда Ардърн няколко дни след терора. Правителството въведе незабавна забрана за продажба на такива оръжия.
Промените предвиждат забрана за всички "военни" полуавтоматични оръжия и пълнители с голям капацитет, както и полуавтоматични пушки и помпово оръжие. Не забранява оръжия, които често се използват от фермери и ловци, включително полуавтоматични оръжия с 22 калибър или по-малки с до 10 патрона, както и ловджийски пушки с до пет патрона.
След вота министърът на полицията Стюарт Наш заяви, че нападението в Крайстчърч е показало неадекватните ограничения върху притежанието на оръжие, които са позволили на "твърде много хора" да "получат достъп до тези опасни оръжия с нелегитимни цели".
Само консервативният законодател Дейвид Сиймор гласува против промените. Той разкритикува бързината, с която се подготвя и прокарва законодателството.
Законопроектът ще бъде гласуван още два пъти преди да се превърне в закон.
До края на годината се очаква да се прокарат и други промени, включително регистър с имената на притежателите на оръжие, по-стриктни изисквания при издаване на разрешителни за оръжие и по-стриктни правила при съхранението на оръжие.
Преди премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн обяви, че правителството планира да компенсира притежателите на полуавтоматични оръжия. Пакетът ще струва на правителството между 100 и 200 милиона долара. Но днес вицепремиерът Уинстън Питърс каза пред Radio NZ, че планът ще струва 300 милиона долара.
28-годишният австралиец Брентън Тарант изби близо 50 души и рани десетки други при зверско нападение в две джамии в Крайстчърч, Нова Зеландия.