Намираме се в критичен период. Русия може да нахлуе в Украйна по всяко време без предупреждение. Въпреки че вратата на дипломацията не е затворена и трябва да продължат да се полагат всички усилия за намиране на дипломатически път за предотвратяване на кризата, остава значителен риск Русия да започне военно нахлуване в Украйна, пише базираният във Вашингтон Център за нова американска сигурност (CNAS), двупартийна организация с нестопанска цел, която разработва силни, прагматични и принципни политики за национална сигурност и отбрана, съветите й се използват както от републиканските, така и от демократичните лидери в изпълнителната власт и в Капитолия.
Президентът Путин се стреми да задържи Украйна в руската орбита. Това не само е дългогодишна руска цел, но и за Путин е много лична. Той многократно се е опитвал и се е провалил през 22-те си години на власт да върне Украйна обратно в руската "кошара". Той очевидно вярва, че сега е моментът, чрез заплаха от използване на сила, да се спре западната и демократична траектория на Украйна.
И докато тази криза е свързана с Украйна, тя е и за нещо повече от Украйна. Путин се стреми да обърне последствията от разпадането на Съветския съюз, да пренапише правилата на европейския ред за сигурност и да възстанови сферите на влияние. Путин може би мисли за своето наследство и вероятно вижда себе си като последния руски лидер, готов да поеме такъв значителен риск, за да потвърди превъзходството на Русия в това, което той настоява, че е привилегированата сфера на Русия и в световните дела.
Путин има варианти. Ако той остане отдаден на напредъка на своите максималистки цели - а именно автономия за регионите в източната част на Украйна, което би дало на Русия вето върху външната политика на Украйна и да държи Украйна извън НАТО - тогава той вероятно смята военното нахлуване като необходимо за постигане на тези цели. Въпросът сега е дали има някакъв резултат освен тези максималистки цели, с които Путин би могъл да се оттегли и това би било приемливо за Украйна. Това е криза, създадена от Путин и той все още може да следва мирен път, ако избере това.
Администрацията на Байдън предприе няколко разумни стъпки, за да повлияе на това как Путин преценява възможностите си. Вашингтон би тревога рано и разсекрети информацията, за да лиши Кремъл от елемента на изненада и способността да контролира глобалния разказ. Администрацията насърчи сближаването с нашите съюзници и партньори от НАТО, подсили Украйна, ясно очерта разходите, които Путин ще претърпи при ескалация и определи списък от взаимноизгодни мерки за контрол на въоръженията и намаляване на риска, които да предприеме.
Заедно с други държави-членки на НАТО, администрацията също так изпрати американски войски, за да укрепят източния фланг на НАТО, за да гарантират, че ако има конфликт, той ще остане ограничен в Украйна. Това решение бе солиден сигнал за ангажимента на Америка към НАТО и към президента Путин, че Съединените щати са сериозни относно увеличаването на позицията на американските сили в Европа, ако той нахлуе.
Трябва да сме наясно, че това е най-рискованото начинание, което Путин е предприел през своите 22 години на власт. Путин има достатъчно място за грешни изчисления - както са склонни да правят силно персоналистичните авторитарни лидери - включително по начини, които могат да дестабилизират режима на Путин във вътрешността на страната.
Съединените щати и техните съюзници трябва да реагират силно и решително на всяка ескалация, за да гарантират, че външният натиск, пред който е изправен Путин, е болезнен. Съществува риск Кремъл да търси ответни мерки за скъпи западни санкции, така че Вашингтон трябва да бъде подготвен и да се стреми да предотврати ескалиращата спирала от отговори.
Независимо какво се случва в Украйна, Съединените щати трябва да изковат нов подход към Русия. Военното натрупване на Русия в Украйна бе безпогрешен сигнал, че Кремъл няма интерес да има стабилни и предвидими отношения, които Вашингтон се стреми да установи.
Ако Русия нахлуе и бъде успешна в своите цели, тя ще втвърди разделителната линия между либерална демокрация и авторитаризъм. Кремъл ще разшири своята визия за света, където силата е правило, а силните държави могат да променят границите със сила. Ефектите от руските действия ще се разпространят далеч отвъд Украйна.
Справянето и предотвратяването на бъдещи щети ще изисква дългосрочен, постоянен натиск за ограничаване на капацитета на Русия да преследва своите дестабилизиращи действия. Това ще изисква от Съединените щати и техните европейски съюзници да научат отново някои от уроците от Студената война и да актуализират и приложат тези уроци в съвременната ера.
Конгресът играе важна роля в този нов подход към Русия: няколко измерения на политиката на САЩ към Русия понастоящем не се използват и Конгресът би могъл да направи повече, например в областта на борбата с корупцията и в подкрепа на руското гражданско общество. Конгресът също трябва да помогне да се съобщи на американците, че вероятно ще има разходи за сдържане на Русия, която си въобразява, че мирните правила вече не се прилагат.
Дори и Русия да не нахлуе незабавно, Съединените щати не могат просто да се върнат към предишния си начин с фокусиране предимно върху Китай. Вашингтон и неговите съюзници имат работа с по-нагла Русия - такава, която използва или заплашва с военна сила, за да преследва цели, които са в противоречие с интересите и ценностите ни. Освен това Русия ще запази не само намерението, но и капацитета да оспорва интересите на националната сигурност на САЩ за десетилетия напред.
Русия ще остане упорита сила - достатъчно силна - и това означава, че Съединените щати не могат да си позволят да гледат отвъд Русия. Китай остава най-значимото дългосрочно предизвикателство, пред което са изправени Съединените щати, но не е единственото предизвикателство. Вместо това Вашингтон трябва да направи стратегически и бюджетен избор, който отразява тази реалност.
pallini
на 17.02.2022 в 14:06:44 #15Присъединявам се към мненията, че тази статия е алабала портокала. Всичко е почти ясно в макро мащаб, но една подробност ме заинтригува. Това супоуз ту би редакционна статия и по нейния стил мога да си представя колко много усилия е коствало на пишещия да измъкне текст, който хем да не уязви тези, които са го принудили да я напише, хем и да покаже, че всички насоки подсказани от по-горната инстанция не са приемливи за преглъщане. Навсякъде в Света сега тази тема завладява медийните пространства. Ковида вилнее с десеторно по-голям мащаб от началото на пандемията, но явно младите вирулози, които в началото бяха изтървани да ги дадат по телевизиите с изказването, че всички ще преболедуваме рано или късно, сега са в трета глуха. Така и такива редактори, които пишат истината по Украинския въпрос ще бъдат низвергнати и избутани в страни. Така че, пишете каквото ви наредят та темата на войната да измести короната и насочи вниманието към абсурдни неща. Каква точно игра започна Путин не е ясно, защото той си местеше войски, както правиха САЩ особенно след войната във Виетнам и никой нищо не им казваше. Какво точно направи Путин та навсякъде прокламираха, че войната почва на 16.02. За ега не е конкретно ясно. Ще се види скоро, но на всички ни е ясно, че ракетите насочени към Лондон, Париж, Брюксел, Вашингтон и къде ли не са в бойна готовност и каквито и заплахи да отправят към мужиците стартовото копче е в техни ръце и резултата няма да е добър за никой. Но за сега не съм е чули да се заплашват с този неоспорим факт. Дали не е шум, който да спре разсъжденията как, защо и до кога Ковида се появи и ни разгони фамилията и скоро може народите да поискат реванш от виновниците?
DrEm
на 17.02.2022 в 11:08:42 #14Русия е нагла, а САЩ са милички и добрички и не правят войни никога и никъде, само за да заграбят ресурсите на дадена държава, налЕ !
valentin-tzonev-1
на 17.02.2022 в 08:51:13 #13Путин тормози украинците, а отдолу едни лекета се кефят. Той не напада само защото не е сигурен дали настъпващите руснаци ще искат да се бият с братята си. До скоро украинци и руснаци бяха едно нещо за нас, сега Путин скара два братски народа. Ако не е диктатурата му в Русия колко ли руснаци биха одобрили атаките му срещу Украйна? Тоя *** дава ли си сметка колко смесени бракове и семейства има за толкова години съвместен живот и какво им на тия хора, едва ли!
Boneberg
на 17.02.2022 в 05:07:18 #12Червената армия се поразмърда малко и в нато нощно време вече започнаха да се напикават! Всеки ден слушам нянакъв си столтенберг да ми обяснява колко войска има Русия около украина! Този тлябва да сложи един портрет на Путин на стената в своя кабинет и всяка сутрин да го целува за това че още не е решил да влезе в Украина!
dddddd
на 17.02.2022 в 03:40:13 #11Скандинавците са за уважение. Сериозни и точни. Поръчани от Финландия 64 изтребители, явно са преценили колко им трябва да сложат най-после край на постоянната заплаха от гнусната московска кочина. Поръчани, защото не бързат - както вече стана дума - сериозни и точни.
dddddd
на 17.02.2022 в 03:24:09 #10Какво облекчение. Ухилените русофилистици се радват как са провокирали НАТО. Тук си правим маневри на наша територия плюс Беларус, да видим вие какво ще направите? Ами НАТО ще остави дошлите подкрепления. И вие какво ще направите? Малоумна съветска измет? Чафето не го броим, той е философ.
chafeto
на 17.02.2022 в 00:50:31 #9komsomoletz Palno s rusofili ili ruski trolove pod men, fakti ne mogar da seizopachavat. ***************************************** Да, ако не са скрити, не могат. И точно затова в тоя момент такива "интерпретатори" като теб е по-добре да замълчат с достойнство
komsomoletz
на 17.02.2022 в 00:29:37 #8Palno s rusofili ili ruski trolove pod men, fakti ne mogar da seizopachavat.
bajbor
на 17.02.2022 в 00:03:52 #7АнаЛиза може да се обобщи в последното изречение .... "....направи стратегически и бюджетен избор,..." Пари , уважаеми пари... за да може такива институти, агенции, и други подобни анаЛизатори да си "вършат работата"...
chafeto
на 16.02.2022 в 23:54:13 #6А какво стана с датата, насрочена от оракулите на ЦРУ?
chafeto
на 16.02.2022 в 23:52:10 #5Кастело Белведере Мачът Фишер - Спаски приключва (засега). Знаем кой победи. ************************************************** Магарице, май сами ти, френда, Рикиши, Мустаци и още неколцина консуматори на готови тези сте на това мнение.
abonat11
на 16.02.2022 в 22:45:22 #4САЩ да си взимат 30 трилионния борч и заедно с него да скачат в трапа. Вече са си загубили таланта да разпалват войни . Тегло ги чака.
luben-pandev
на 16.02.2022 в 22:45:07 #3В момента наблюдаваме как Путин вкарва Русия в капана на Китай. Западът се убеди, че от путинова Русия не става нормална държава и я тласка в прегръдката на Китай. Китай няма нищо против, разбира се. Нито смята да воюва със САЩ или НАТО заради Путин. Няма да воюва и заради Тайван, който сам ще се върне в Китай когато му дойде времето.Китайците мислят с хиляда години напред и действат така.
friend
на 16.02.2022 в 22:31:55 #2Русия става все по-нагла, а Китай все по-значим за Русия. Т.е. Русия без Китай не може, а Китай може да си вземе Русия когато си поиска.
Кастело Белведере
на 16.02.2022 в 22:14:56 #1Мачът Фишер - Спаски приключва (засега). Знаем кой победи.