Загиналите при мощната експлозия на пристанището в Бейрут нараснаха до 165, обяви представител на Министерството на здравеопазването пред ДПА. Издирвателните операции продължават, въпреки че шансовете за откриване на оцелели драстично намаляват.
"Продължаваме да търсим, но губим надежда", каза спасител, пожелал анонимност, който добави: "Семействата на изчезнали хора ни молят да открием останки от техните деца - те също губят надежда".
Все още се издирват около 20 души.
"Ние вярваме, че тези са много близо до склада, където експлозията се случи", добави той.
Около 6000 души са ранени при силната експлозия, която остави между 250 000 и 300 000 души без дом и нанесе огромни щети в града.
Взривът на пристанището е свързан със склад, в който са съхранявани 2750 тона амониев нитрат.
За тази вечер е планиран марш по повод една седмица от експлозията.
Инцидентът принуди правителството на премиера Хасан Диаб да подаде оставка на фона на протести.
На 4 август две експлозии възникнаха на пристанището в Бейрут. 300 000 души останаха без дом в резултат на изключително мощната втора експлозия. Взривът е свързан с около 2750 тона амониев нитрат, което е равнозначно на около 1,2 килотона тротилов еквивалент. Амониевият нитрат е бил конфискуван от ливанското правителство от кораб и е бил съхраняван на пристанището в продължение на 6 г. без необходимите мерки за безопасност. Експлозиите предизвикаха земетресение с магнитуд 3,3 по Рихтер, усетено в Турция, Сирия, Израел и някои части на Европа. Ливанските власти разследват няколко причини за трагедията: външна намеса, небрежност или инцидент.
dude
на 12.08.2020 в 11:22:49 #1Да си разследват. Умрелите няма да възкръснат. Насралла някъде преди 10 дена обяви, че нямат нужда от ядрено оръжие. Заплаши Хайфа (там има химически предприятия). Имали ракети. Те, вече ракетите и химикалите ги нямат поне там. Жалко за невинното население. Достатъчно е малка небрежност и всичко става хвъркато. Имахме в ВМЕИ един Боби Митов. Той ни го обясняваше това нещо още преди 50 години.