След откритието, че в района на южния полюс на Марс има подпочвено езеро, шансовете за откриване на живот на Червената планета нараснаха значително, констатира Би Би Си.
Соленоводното езеро, с диаметър около 20 километра, е подходяща среда за развитие на микроорганизми.
Британската медия напомня историята на научните изследвания в търсене на марсиански живот. Тя започва през 1976 г., когато към Марс е изпратен спътникът на NASA в "Viking 1", със задача да вземе първите проби от повърхността на планетата. Продължителните изследвания обаче не установяват следи от живот.
През 1984 г. в Антарктика е намерен метеорит от Марс, а след повече от десетилетие учените обявиха, че са открили върху него бактерии. Скоро след това обаче следите изчезнаха.
През 2014 г. марсоходът "Curiosity" намери следи от метан. Това засили надеждите, че на червената планета има живи организми, тъй като на Земята този газ се отделя предимно от метаболитните процеси при бактериите.
Соленото езеро под южната полярна шапка на планетата е поредното основание на учените да смятат, че Марс крие в себе си живот.
chafeto
на 27.07.2018 в 14:14:04 #1Всеки вид остарява филогенетично и изчезва в един момент, даже и да няма допълнителни фактори, способстващи за това. Изс*рахме се в дълбините на океана, изс*рахме се в най-високите части на планините (изчистиха 110т боклук от околностите на Еверест), се*рем в атмосферата, се*рем и в Космоса даже. Нямаме право да се "изтропаме" и там. Колкото ни остава тук, толкова!