Един от най-строгите закони в конституцията на Австрия е Законът за Забраната на Националсоциализма. Текстът на закона е приет през 1945 година, а от 1947 г. има ранг на конституционен закон. Последно ратифициран през 1992г., в него се забраняват всякакви действия, които биха могли да бъдат интерпретирани като подбуда за възстановяването на Националсоциалистическата Германска Работническа Партия, както и действия подкрепящи, одобряващи или пропагандиращи нейното минало.

В публичното пространство се забранява публикуването на символи, използвани от партията или от нейния лидер по времето на Третия Немски Райх. За нарушителите на този закон се предвижда наказание лишаване от свобода от една до двадесет години, което все пак е смекченият вариант от първоначално предвиденото наказание на доживотен затвор и отнемане на личното имущество.

Опитите на редица австрийски адвокати и осъдени да оспорят актуалността на закона и да докажат несъвместимостта му с член 10 от Европейската Конвенция за Правата на Човека, остават неуспешни. Една от най-видните личности, осъдена през 2006 година според закона за забраната на националсоциализма е Дейвид Ървинг - британски историк, специализирал се във военната история на Втората световна война и отрицател на Холокоста.

Действия свързани с възстановяването на националсоциализма се наказват с лишаване от свобода в редица европейски държави – Австрия, Германия, Италия, Полша, Словакия, Франция, Швейцария, Белгия, Литва, Румъния, Унгария, Чехия и Израел.

Допълнителен закон от Австрийския Наказателен Кодекс, § 283, предвижда наказания от лишаване от свобода до шест години за използване на езика на омразата и подбуждане към насилие и (или) омраза базирана на религиозни, етнически, расови или други отличаващи малцинствата характеристики.

На седми май тази година срещу мен бе заведено следствено дело по член 3g от Закона за Забраната на Националсоциализма. Обвинена бях от анонимен информант, за който постовете ми във Фейсбук били тревожещи. Учудващо е как чрез анонимен донос човек може да бъде обвинен в извършане на едно доста сериозно престъпление.

Информанта бе приложил около десетина снимки като доказателства срещу мен, които според собствените му показания е събирал в продължение на половин година от материали, публикувани от мен в личния ми Фейсбук профил. Прокуратурата не намери тези доказателства за нарушаващи закона и делото срещу мен бе прекратено преди няколко седмици.

Впрочем, между доказателствата, представени от информанта бяха например снимки като следната:

Снимка 246168

Това е снимка от Икона на Богородица, намираща се в Калоферския Манастир и надпис към нея.

Други снимки приложени към следствения акт са направени от мен по време на демонстрации на граждански движения като Пегида и Движението за Идентичност. Тези движения не са забранени в Австрия, а организираните от тях демонстрации се провеждат с издадено от Виенската Полиция разрешение.

В последните седмици зачестиха обвиненията за използване на езика на омразата както в Австрия , така и в Германия. В Германия фейсбук профилът на писателя и бивш журналист на Франкфуртер Алгемайне, Удолф Улфкоте, бе блокиран. Писателят бе публикувал на 01.07. реклама на новоиздадента си книга, в която критикува миграционната политика на ЕС. Миналата седмица, също в Германия, бяха претърсени жилищата на 60 човека, срещу които има обвинение за хейтърски постове във фейсбук. По същото време бе блокиран и фейсбук профилът на екстремния австрийски спортист Феликс Баумгартнер, прочул се със скока си от стратосферата. Баумгартнер открито симпатизира на АПС и нейния кандидат за президентския пост Норберт Хофер.

Животът ни на „стъклени граждани“ предоставя условия за ограничаване на правото ни на свободно слово. Законите, предотвратяващи насилие и разпространяване на идеи на екстремизъм от друга страна, са необходим като регулаторен мехнизъм за осигуряване сигурността на обществото. За да се постигне баланс в действията на изпълнителната власт е необходима увереност във върховенството на закона като неразделна част от демократичните принципи.

В Австрия функционирането на тези принципи на демокрацията се доказа както в отмяната на втория тур на президентските избори чрез Конституционния съд, така и в случая на несправедливото анонимно доносничество с неизвестен умисъл, насочено срещу дейността на един обикновен гражданин, какъвто е моят личен случай.

Манипулации на изборите са недопустими в една демократична страна, както и свободата на словото и правата на гражданите са неразделна част от една функционираща демократична система.

Чрез тази публикация благодаря за съпричастността и доверието, оказани ми в този труден за мен момент от сънародниците ми в България, както и на българските медии за безпристрастното отразяване на случая.

Чрез News.bg бих искала да информирам всички следящи развитието, че съдебното дело срещу мен бе прекратено преди четири седмици.

Бих искала да използвам възможността да отстраня и едно недоразумение, получило се поради случайно съвпадение на фамилните имена на Проф. Петер Бахмаер и моето. Нямам никаква роднинска връзка с проф. Бахмаер, противно на написанато в статията от 07.05.2016, че съм негова доведена дъщеря.